KHK’yla ihraç edildiği için mazbatası verilmeyen Erkmen: YSK'nın emsal kararları var

KHK ile ihraç edildiği gerekçesiyle mazbatası verilmeyen Dağpınar Beledisi'nin seçilen Eşbaşkanı Abubekir Erkmen, YSK’nın aksi bir karar verilmesi durumunda AİHM’e başvuracaklarını belirtti.

KHK’yla ihraç edildiği için mazbatası verilmeyen Erkmen: YSK'nın emsal kararları var

Kars'ın Digor ilçesine bağlı Dağpınar (Bazarcix) beldesinde seçimleri kazanan Belediye Eşbaşkanı Abubekir Erkmen’e, Kanun Hükmünde Kararname'yle (KHK) ihraç edildiği gerekçesiyle mazbatası verilmedi. Mazbatayı vermeyen İlçe Seçim Kurulu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı’na yazı göndererek görüş istedi. Erkmen, YSK’ye 5 Nisan'da gönderilen görüş yazısının karara bağlanmasını bekliyor. 

'Emsal kararlar var' 

Milletvekilliği seçimlerinde emsal teşkil eden unsurların olduğunu belirten Erkmen, KHK'li oldukları halde seçilen milletvekillerini örnek gösterdi. Erkmen, "İl seçim ve ilçe seçim kurulu şifayen şikayette bulunmuşlar. YSK bunu değerlendiriyor. Emsal kararlar olduğuna göre olumlu kararlar verilmelidir” dedi. İhraç edilmenin seçme ve seçilme haklarında herhangi bir engel teşkil edilmediğini hatırlatan Erkmen, “Mecburen olumlu karar verilmesi gerekiyor. KHK ile ilgili kararlar aynıdır. KHK kararları aynı olduğuna göre İl Seçim için başvuruları değerlendirmişler ve YSK bunlara seçme ve seçilme hakları vermiştir. Ülkede en az 10 kişi seçilmiştir. Aynı zamanda onların YSK’ye verdiği kararın aynısını biz de avukatlarla YSK’ye verdik” değerlendirmesinde bulundu.

‘Eksiğimiz olsaydı dosyamız kabul edilmezdi’

Adaylık için başvuru yapıldığında eksik ve seçilmesinde sakınca bulunanlara ilişkin YSK’nin gerekli kararı verdiğini belirten Erkmen, 13 Şubat tarihli Resmi Gazete'de adaylık başvurusunun yazdığına dikkat çekti. Suç teşkil eden bir durumda YSK’nin izin vermediğini söyleyen Erkmen, “Bizim eksiğimiz olsaydı dosyamız kabul olmazdı. Durumu bekliyoruz, umarım olumsuz şeyler olmaz. Aksi bir karar çıkarsa durumu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacağız” diye konuştu.

MA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler