Kevaşe

GÜLFER AKKAYA yazdı: “Bir tek kadına dahi cinsiyetçi küfür edebiliyorsanız, bir tek kadını dahi sahiplenemezsiniz. Cinsiyetçilik bir tek kadına karşı yapılmaz, bir tek kadına karşı yaparken tüm kadınlara karşı yapmış olursunuz.”

Kevaşe

GÜLFER AKKAYA

MHP artığı, popülist faşist Sinan Oğan Twitter hesabından şunu paylaşmış:

“Sözde aydınların Rakka'da öldürülen bir PKK'lı kevaşe için methiyeler dizip Şehit Yarbay Songül Yakut için sustuğu ülkedir Türkiye...”

Kevaşe, fahişe, sürtük, kaltak anlamına gelen eski bir sözcük.

Tanınan, yüz binlerce takipçisi olan, siyaseti yenileyeceğini söyleyen bir siyasetçinin, bir kadına sosyal hesabından cinsiyetçi küfür yazması ne kadar yenilikçi değil mi?

Cinsiyetçilik, anayasaya göre hala suç ve Sinan Oğan topluma karşı suç işliyor, ama ortalıkta görevini yapacak bir tek savcı dahi yok.

Suç, gerilla bir kadın üzerinden işlenince zaten suç olmaktan çıkıyor, itibar sağlıyor işleyene. O da bunu bildiğinden, bu yöntemi korkusuzca kullanıyor.

Ayrıca savcısı, siyasetçisi erkek kişiler zaten kadınları potansiyel olarak kevaşe gördüklerinden ortada cinsiyetçi küfrü gören yetkililer de yok. Her şey olağan.

O twiti okuyan kişi eğer biraz idrak sahibi ise Sinan Oğan’ın gerçekte neyin peşinde olduğunu fark etmiştir.

Birbirine yakın zamanda hayatını kaybeden orduda görevli bir kadınla, gerilla bir kadını karşı karşıya koyarak birine güya sahip çıkıp, diğerine karşı cinsiyetçi küfür yazan bir erkeğin siyasi açıdan ne kadar dürüst ve samimi olduğunu neyse ki artık önemli bir kesim biliyor.

Bir tek kadına dahi cinsiyetçi küfür edebiliyorsanız, bir tek kadını dahi sahiplenemezsiniz. Cinsiyetçilik bir tek kadına karşı yapılmaz, bir tek kadına karşı yaparken tüm kadınlara karşı yapmış olursunuz.

Sinan Oğan gibi popülist, sığ, vizyonsuz, fırsatçı çıkmaz sokak kabadayısının Songül Yakut’a sahip çıkması bu nedenle palavradır. O, Songül Yakut için üzülmüyor, bunu vasat altı siyasi kariyeri için kullanmak istiyor. Türk milliyetçilerin duygularıyla oynamayı hedefliyor.

Onun tüm derdi gerilla bir kadın üzerinden kadınlara saldırarak Türk milliyetçilerinin takdirini kazanıp hayatını yitiren asker bir kadın üzerinden popülaritesini artırıp, bunu siyasi ranta çevirmek.

Aklı başında tüm kadınlar Sinan Oğan ve onun gibilerinin yaptığı cinsiyetçi siyasetin kadınları eşit ve onurlu kişiler olarak görmediğini, yok saydığını, onları sadece “kurtarıcı erkeklerin” oy deposu olarak gördüklerinin farkında.

İdeolojisi farklı olan kadına kevaşe diyebilecek kadar düşmüş birinin, kendi ideolojisindeki kadınları da aynı gördüğünün farkında epeyce kadın var o yakadan da!

Her şeyi bilen erkekler cinsiyetçiliğin farkında değilmiş gibi yapabilirler ama çokça kadın için bu kolay yutulacak lokma değil.

Çünkü sağ ya da sol ideolojilere sahip olsa da kadınlar cinsiyetçiliğin kadınları sağ-sol diye ayırmadan, tüm kadınlara yönelik bir saldırı olduğunun bilincindeler.

Kadınların hayatları uğruna mücadele ettikleri değerleri aşağılayarak salon kurtçuluğu ile siyasi önderlik kapışmasında öne çıkabileceğini zanneden bir kadın düşmanına cevap yine kendi cephesinden hakiki bir şamarla geliyor.

Kadın düşmanı Sinan Oğan milliyetçi erkeklere önder olmayı planlarken ne güzel ki milliyetçi bir kadının gölgesi altında küçüldükçe küçülüyor. Yitip gidiyor. Ülkücü kurtçuğa bu, kadınların verdiği güzel bir ders olacak.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler