KESK’ten TİS tepkisi: Orta oyununa karşı birlikte mücadele edelim

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik hükümetin yaptığı yüzde 3+3’lük zam teklifine Memur Sen’in “Bu teklife kapalıyız” demekten öteye gidemediğini söyleyerek eleştirdi.

KESK’ten TİS tepkisi: Orta oyununa karşı birlikte mücadele edelim

TİS sürecinde masada bulunan, bulunmayan bütün konfederasyonlara çağrı yapan Bozgeyik, “Bu yanlıştan vazgeçin, bu haksızlığa, hukuksuzluğa karşı hep birlikte hareket edelim, bu orta oyununa karşı mücadele edelim” dedi.

KESK Ankara Şubeler Platformu hükümetin geçtiğimiz hafta teklifini vermesinin ardından bugün sona erecek toplu sözleşme görüşmeleri öncesi basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdi. 

Sakarya Caddesi’nde bir araya gelen KESK üyesi kamu emekçileri yüzde 3+3’lük artışın sefalet zammı olduğunu belirterek hükümet ve masada bulunan konfederasyonlar arasında gerçekleşen toplu sözleşme görüşmelerinin ‘ortaoyunu’ olduğunu söyledi. Açıklamaya KESK eş genel başkanlarının yanısıra bağlı sendikaların yönetim kurulu üyeleri de katıldı. 

Açıklamayı yapan Dönem sözcüsü Devrim Kahraman, hükümet ve masada bulunan sendikalar arasında bugün uzlaşma sağlanamazsa hakem heyetine gidileceğini belirtti. Hükümetin 3+3’lük zam teklifinin ardından son günlerde hükümetin “kamu çalışanlarını enflasyona ezdirmeyeceğiz” açıklamaları yaptığına dikkat çeken Kahraman, “Herhalde yüzde 3+3’e yüzde 1-2 ekleyince sorunu çözeceklerini sanıyorlar. Ve bunu memura müjde diye sunacaklar” dedi. Hükümetin yapacağı bu yüzdelik zamlarla aslında gerçek enflasyonu da gizlemeyi hedeflediğini belirten Kahraman, bu tarz toplu görüşmelerden kamu çalışanlarının taleplerini karşılayacak herhangi bir sonuç beklemediklerini söyledi. 

‘OHAL kaldırılsın, demokratik düzene geçilsin’

Kahraman, görüşmelerin ‘ortaoyunu’nun ötesine geçmediğini kaydederek KESK’in taleplerini bir kez daha sıraladı: “OHAL’in kaldırılmalı, ihraç edilen kamu emekçilerinin işe iade edilmeli, demokratik düzene geçiş sağlanmalı, giyim, yakacak vb. yardımlar hariç en az memur maaşının 3 bin 450 lira olmalı, taşeron çalışanların kadroya geçirilmeli, tüm ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmalı, performansa göre ücretlenmeye son verilmeli,  4/A kadrosunun iş ve ücret güvencesini tehdit eden düzenlemelerin kaldırılmalı ve sözleşmelilerin 4/A kadrosuna geçirilmeli, yeni bir İşçi Sağlığı ve İş güvenliği yasası yapılmalı, en az 50 çalışanı olan işyerinde kreş ve bakımevi açılmalı”.

‘AKP hükümetlerinden nemalananlar dışında mutlu olan yok’

Kahraman sözlerini şöyle sürdürdü: “Sürekli istikrar vurgusu yapan AKP hükümetleri gerçekten haklılar. İstikrarlı bir şekilde borçlarımız artıyor, taşeronlaştırma, güvencesiz çalıştırma, işçi ölümlerinde istikrar var. Kadın ve çocuklara yönelik taciz, şiddet, tecavüz vakalarında artış var. OHAL istikrarından bir şey kaybetmiş değil. AKP hükümetlerinden nemanalananlar dışında mutlu olan hiçbir kesim yok”.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de toplu sözleşme görüşmelerinin hükümet ve masada bulunan sendikalar arasında danışma toplantıları şeklinde devam ettiğini söyledi. Memur-Sen’in “Bu teklife kapalıyız” demekten öteye gidemediğini kaydeden  Bozgeyik, “Bir konfederayonun başkanı bu teklifi kabul etmeyeceklerini söyleyerek yeni bir teklif için telefonlarını açık tuttuğunu söyledi. Bu bekleyiş nafile. Ne arayan, ne soran var o konfederasyonu” dedi. 

‘Artışla ayda 2 kilo 250 gram et alınır’

2018 yılı Ocak ayında gerçekeleşecek yüzde 3 artışla 35 yıllık eğitim emekçisinin maaşının 3 bin 300 lira olacağını belirten Bozgeyik, günlük 3 lira 20 kuruşluk zam alacağını söyledi. 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 4 bin 800 lira olduğunu ve zammın bunun çok altında olduğunu vurgulayan Bozgeyik, “35 yıllık öğretmen yüzde 3 artışla günde 3 ekmek ya da 2 simit ya da 2 bardak çay içebilir. Ayda 4 kilo zeytin ya da 2 kilo 250 gram et alıp evine götürebilir” dedi. 

‘Diğer konfederasyonlar 4+4’e evet derse şaşırmayız’

Cumhurbaşkanı ya da Başbakanın önümüzdeki günlerde masada bulunan konfederasyon başkanlarını arayıp Saraya çağırabileceğini belirten Bozgeyik, bu sendikaların itirazsız olarak yüzde 4+4’lük bir artışa imza atabileceğini ve buna şaşırmayacaklarını belirtti. Bu rakamlarla emekçilerin yoksulluk sınırının altında yaşamaya devam edeceğini kaydeden Bozgeyik, insanca yaşanacak ücret talepleri karşılanıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi. 

Masada olsun olmasın herkese çağrımız: ‘Birlikte hareket edelim’

Diğer konfederasyonlara da çağrıda bulunan Bozgeyik, “Masada olsun olmasın herkese çağrımızdır. Bir an önce bu yanlıştan vazgeçin, bu haksızlığa, hukuksuzluğa karşı hep birlikte hareket edelim, bu ortaoyuna karşı mücadele edelim”. Bozgeyik diğer konfederasyonların sessiz kalması halinde işyerlerinde kamu emekçilerinin ve işçilerin mücadelesinin birleşeceğini ve KESK’in de bu mücadelenin merkezinde olacağını söyledi.

Evrensel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler