Keskin ve Çapan’a 50’şer bin TL ceza daha

Daha önce hakkında yürütülen davalarda kesinleşmiş 105 bin TL para cezası olan KHK’yle kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin Eş Genel Yayın Yönetmeni Keskin’e 50 bin TL daha para cezası verildi. Aynı davadan Yazıişleri Müdürü Çapan’a da 50 bin TL para cezası verildi

Keskin ve Çapan’a 50’şer bin TL ceza daha

KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve Yazıişleri Müdürü Reyhan Çapan’ın, iktidar yandaşı Star Gazetesi’nin sahibi Murat Sancak hakkında 16 Ekim 2015 tarihinde yayımlanan “Milli, yerli ve çok fena kumarbaz” haberinden dolayı yargılandığı davanın karar duruşması İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Çapan ve Keskin’in katılmadığı duruşmada avukatları Özcan Kılıç hazır bulundu. Duruşmada söz alan Kılıç, 4 aylık zaman aşımı süresinin dolduğunu ve bundan kaynaklı davanın düşmesi gerektiğini söyledi. Kılıç’ın savunması ardından kararının açıklayan mahkeme hakimi, Keskin ve Çapan’a “Yaygın süreli yayınlarda düzeltme ve cevap yazısını yayınlamamaları” suçunu işledikleri gerekçesiyle ayrı ayrı 50 bin TL para cezası verdi. Hakimlik ayrıca tekzibin tirajı 100 binin üzerinde olan iki ayrı gazetede ilan şeklinde yayınlanmasını karara bağladı.

‘İsyan ediyorum’

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Eş Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı için daha önce 105 bin TL kesinleşmiş cezası bulunan Keskin, tepkisini; “Herkes burayı terk etsin, muhalifler burayı terk etsin diye yapıyorlar; ama ben gitmeyeceğim. Bu yasaların değişmesi gerekiyor. Daha gelecek para ve hapis cezaları var. İsyan ediyorum” sözleriyle göstermişti.

Ne olmuştu…

Özgür Gündem Gazetesi’nde 16 Ekim 2015 tarihinde Star Gazetesi Sahibi Murat Sancak hakkında “Milli, yerli ve çok fena kumarbaz” başlığıyla haber yapıldı. Haber içeriğinde 20 Ağustos 2015’te gazete önünde arabası kurşunlanan Sancak için “Medya dünyasında haftalardır konuşulan iddia dün polis operasyonuyla doğrulandı ve Ağustos ayında Star Gazetesi Sahibi Murat Sancak’ın arabasının kurşunlanmasının ‘kumar borcu’ yüzünden mafya tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıktı” iddialarına yer vermişti.
Sancak’ın avukatları tarafından haber için hazırlanan tekzibin gazetede yayınlanmaması üzerine Sancak’ın avukatlarının savcılığa yaptığı suç duyurusu ardından Büyükçekmece 1. Sulh Ceza Hakimliği’nde dava açıldı. Mahkeme, tekzibin yayınlanmasını karara bağladı. Bu karar üzerine gazete yetkilileri Büyükçekmece 2. Sulh Ceza Mahkemesi’ne yaptığı itiraz reddedilince, dava dosyası İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Özgürlükçü Demokrasi

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler