KESK'e gözaltı operasyonu

KESK'e gözaltı operasyonu

KESK Merkez Yönetim Kurulu üyesi Fikret Çalağan, KESK eski MYK üyesi Belkıs Yurtsever, KESK üyesi Behçet Yıldırım, İHD Ankara Şube Başkanı Fatin Kanat ile HDP PM ve Ankara il yöneticilerinin de içinde olduğu çok sayıda kişi evlerine yapılan polis baskını ile gözaltına alındı.

KESK, sabah yapılan operasyonda emek ve demokrasi güçlerinin temsilcilerinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. SES genel merkez binasında düzenlenen basın toplantısına KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, KESK’e bağlı sendikaların genel merkez ve şube yöneticileri, TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Bülent Nazım Yılmaz, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, HDP Ankara İl Eş Başkanı Hüseyin Gevheri ve HDP Ankara İl yöneticileri katıldı.

Bilgi verilmiyor

Basın toplantısı düzenleyen SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, “Emek ve demokrasi güçlerine yönelik gözaltılara son verilsin” dedi. Soruşturmanın gizliliği gerekçe gösterilerek gözaltılara ilişkin bilgi verilmediğini belirten Erden, şunları söyledi:

“Gözaltına alınanların tamamının adresleri belli olup çağrılma durumunda ifade verecek kişilerdir. Ancak bu yöntemin uygulanmayıp doğrudan polis baskını ile gözaltına alma yönteminin uygulanması soruşturmaların aynı zamanda toplumsal muhalefete dönük bir baskı aracı olarak kullanıldığını göstermektedir. İktidar gözaltı ve tutuklamalar yoluyla muhalif kesimleri sindirmeyi, korku dalgası yaratmayı hedeflediğinden bu politikayı özellikle ve sistematik olarak uygulamaktadır.”

Hukuk tanımaz saldırılara son verilmesini isteyen Erden, “Siyasi iktidarı bir kez daha uyarıyoruz, gözaltılarla, tutuklamalarla bizleri emek, demokrasi ve barış mücadelesinden alıkoyamayacaksınız. Gözaltına alınanların biran önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

(BİRGÜN)

Etiketler: KESK, gözaltı, Ankara

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler