KESK: Zafer birlikte mücadele ile kazanılacak

KESK, Ekrem İmamoğlu’nun büyük farkla kazandığı 23 Haziran seçimine ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, iktidarın farklı kesimlerin tabanda yükselttiği birlikte itirazdan korktuğu ifade edilirken “23 Haziran seçimlerinin en önemli mesajı korku imparatorluğuna karşı zaferin ancak ve ancak birlikte mücadele ile kazanılacağıdır” denildi.

KESK: Zafer birlikte mücadele ile kazanılacak

SiyasiHaber

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 23 Haziran İstanbul Seçimi’ne ilişkin bir açıklama yaptı.

31 Mart seçim sonuçlarına yönelik darbeye karşı emekçilerin cevabının görkemli olduğu belirtilen açıklamada, “AKP’yi sandık darbesi yapmaya götüren en temel olgu İstanbul’u kaybetmesinin tek adam rejiminin büyük bir darbe alacağı, rant aktarımının büyük ölçüde sonra ereceği, yapılan usulsüzlüklerin ortaya saçılacağı, kutuplaştırma ve gerginlik siyaseti üzerinden iktidarda kalmanın, saltanat sürmenin artık o kadar kolay olmayacağı idi” denildi.

AKP-MHP iktidarının, tek adam rejimine karşı farklı kesimlerin tabanda birlikte yükselttikleri itirazdan korktuğu ifade edilen açıklamada bu itirazın giderek AKP tabanında da karşılık bulacak şekilde genişlemesi gerektiği belirtildi.

Zafer birlikte mücadele ile kazanılacak

Açıklamada, seçimlerdeki en önemli mesajın, ‘korku imparatorluğuna karşı zaferin ancak ve ancak birlikte mücadele ile kazanılacağı’ olduğunun altı çizilirken, “23 Haziran seçimlerinin önemli bir diğer mesajı ise ayrımcı, cinsiyetçi ve baskıcı politikalara ciddi bir tepkinin olduğu, milliyetçi ve ötekileştirici dilin karşılık bulmadığı, hakeza Kürt sorununun çözümünün de birarada yaşama kararlılığıyla, demokrasi, barış ve diyalog ile sağlanabileceğinin bir kez daha çarpıcı şekilde açığa çıkmasıdır” ifadeleri kullanıldı.

KESK tarafından yapılan açıklamada, “Bundan sonra da birlikte mücadeleyi esas alarak umudu büyütmeye, baskılara ve tek adam rejimine karşı durmaya, sendikal hak ve özgürlükleri savunmaya, demokratik, özgür, eşit ve laik bir ülke mücadelesi vermeye devam edeceğiz” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

31 Mart seçimlerinde İstanbul’da sandığa darbe yapılarak, asgari hukuk kuralları hiçe sayılarak alınan seçim yenileme kararına halklarımızın, emekçilerin cevabı görkemli olmuştur.

AKP’yi sandık darbesi yapmaya götüren en temel olgu İstanbul’u kaybetmesinin tek adam rejiminin büyük bir darbe alacağı, rant aktarımının büyük ölçüde sonra ereceği, yapılan usulsüzlüklerin ortaya saçılacağı, kutuplaştırma ve gerginlik siyaseti üzerinden iktidarda kalmanın, saltanat sürmenin artık o kadar kolay olmayacağı idi. AKP+MHP iktidarını en çok korkutan gelişme ise tek adam rejimine karşı tabanda çok farklı kesimlerin bir araya gelişiyle yükselen itirazdır. Demokrasi, barış, eşitlik, özgürlük, laiklik talebinin giderek AKP tabanını da kapsayarak genelleşmesidir.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, her şey güzel olacak!

23 Haziran’da Tek Adam Rejiminin korktuğu başına gelmiştir. Bir genel seçim havasında geçen İstanbul yerel seçiminde kazanan umut, kaybeden korku, ötekileştirme, düşmanlaştırma siyaseti olmuştur. Ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı, ötekileştiren dil ve politikalar ters tepmiş, sandıktan bir arada yaşama iradesi baskın şekilde açığa çıkmıştır.

23 Haziran seçimlerinin en önemli mesajı korku imparatorluğuna karşı zaferin ancak ve ancak birlikte mücadele ile kazanılacağıdır.

23 Haziran seçimlerinin önemli bir diğer mesajı ise ayrımcı, cinsiyetçi ve baskıcı politikalara ciddi bir tepkinin olduğu, milliyetçi ve ötekileştirici dilin karşılık bulmadığı, hakeza Kürt sorununun çözümünün de birarada yaşama kararlılığıyla, demokrasi, barış ve diyalog ile sağlanabileceğinin bir kez daha çarpıcı şekilde açığa çıkmasıdır.

Güvencesizliğe, taşeron çalıştırmaya, yoksulluk ve açlık sınırında yaşatılmaya, ihraçlara ve baskılara karşı emekçiler de sandıkta gereken cevabı vererek insanca ve onurlu bir yaşamdan yana tercihini bir kez daha güçlü şekilde vurgulamıştır.

23 Haziran’da çok önemli bir irade açığa çıkmıştır. Tek adam rejimi sarsılmıştır, ancak yıkılmamak için her türlü hukuksuzluğa devam etmek isteyecektir. Ekonomik krizin faturasını emekçilere, ezilenlere fatura etmek için neo liberal politikalarını sürdürecektir.

Bundan sonra da birlikte mücadeleyi esas alarak umudu büyütmeye, baskılara ve tek adam rejimine karşı durmaya, sendikal hak ve özgürlükleri savunmaya, demokratik, özgür, eşit ve laik bir ülke mücadelesi vermeye devam edeceğiz.

Gelecek daha da güzel olacak…

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler