KESK: AKP kadına annelikten başka olanak tanımıyor

KESK: AKP kadına annelikten başka olanak tanımıyor

KESK’li kadınlar, “Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı” ile kadınların ucuz işgücü yapılmak ve aileye hapsedilmek istendiğine dikkat çekerek, “Evlenelim ve çocuk doğuralım diye bize para teklif edenlere itiraz ediyoruz” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı, “Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı” hakkında yazılı açıklama yaptı.

KESK, AKP hükümetinin tüm uyarı, talep ve önerilerini dikkate almadığını, ‘sadaka dağıtmayı ve aileyi koruyarak, kadına annelik dışında bir var olma biçimi tanımayan politikalarını’ sürdürdüğüne dikkat çekti.

Hükümet yetkililerinin, “Annelik bir kariyerdir” şeklindeki söylemi ve en az üç çocuk doğurulması yönündeki teşvikinin hatırlatıldığı açıklamada, “Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı”nın, ‘erkek egemen iktidarın kadını hapsetmeye çalıştığı sınırları açığa çıkaran bir program’ olduğu belirtildi.

‘KADIN AİLE İÇİNA HAPSEDİLMEK İSTENİYOR’

Açıklamada, şu eleştirilere yer verildi:

“Bu düzenlemelerle bir yandan esnek, yarı zamanlı çalışma biçimleriyle kadınlar ucuz işgücü olarak istihdam edilmek istenmekte, diğer yandan sadece eş ve annelik kimlikleriyle tanımlanarak aile içine hapsedilmeye çalışılmaktadır. Açıklamalardan anlaşılan, bizim ısrarla gündemde tutmaya çalıştığımız kreş talebine sadece değinilmekle yetinildiği, ev içi bakım sorumluluğunun yine kadına havale edildiğidir. Adında aile ve nüfus yapısı geçmesine rağmen bu programda sadece engelli çocukların bakımında kadına destek sunulacağı belirtiliyor, yaşlıların bakımına ilişkin herhangi bir ifade yer almıyor. Devletin sağlamakla yükümlü olduğu hizmetler, sanki kadınların sorumluluğundaymış gibi yaklaşılarak, kadınlara müjdeleniyor. Her zaman söylediğimiz gibi devlet, vatandaşlarının sosyal ve ekonomik haklarını sağlamakla yükümlüdür. Nitelikli çocuk, hasta ve yaşlı bakımına erişim hakkı, bir kadın meselesi değil toplumsal bir meseledir.”

‘EVLENELİM VE ÇOCUK DOĞURALIM DİYE PARA VERENLERE İTİRAZ EDİYORUZ’

Kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmak için kadınların, deneyim ve çalışmaları sonucu ortaya koymuş oldukları taleplerini gören politikaların işaret edildiği açıklamada, “Kadının istihdama katılımını sağlayacak politikalarsa ‘fıtrat’ımıza eşitsizlik yazmaya çalışmakta ısrar eden bir akılla yapıldığı müddetçe, toplumsal cinsiyet politikasızlığı olarak kalmaya mahkumdur ve açıktan ifade edildiği biçimiyle kadına annelikten başka bir ‘kariyer’ yapma olanağı vermez” denildi.

KESK’li kadınlar, “Kadını ve kadının istihdamını ilgilendiren konuların ‘aile’ ve ‘nüfus’ politikalarıyla birlikte anılmasına, evlenelim ve çocuk doğuralım diye bize para teklif edenlere itiraz ediyoruz” diyerek, mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

Etiketler: AKP, Feminizm, Kadın Sorunu, KESK

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler