Irak Kerkük’e operasyonu başlattı, çatışmalar sürüyor

Irak güvenlik güçleri, Kerkük'teki askeri üs ve petrol kuyularını almak için operasyon başlattı. Kerkük Valisi Kerim halkı sokağa çağırdı. Tazehurmatu ve Tuzhurmatu’da da çatışmalar yaşanıyor.

Irak Kerkük’e operasyonu başlattı, çatışmalar sürüyor

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansı, Iraklı güvenlik güçlerinin Kerkük kent merkezindeki askeri üs ve petrol kuyularını Peşmerge'den almak için harekete geçtiğini açıkladı.

Güvenlik Ajansı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Irak güvenlik güçleri  ve Haşdi Şabi'nin Kerkük'ün güneyindeki Tazehurmatu'dan topyekün harekete geçtiği ifade edildi.

Açıklamada, söz konusu güçlerin amacının, Kerkük kentine girip Peşmerge'nin kontrolündeki "K1 Askeri Üs" ve petrol kuyularını almak olduğu kaydedildi.

Kerkük Valisi halkı sokağa çağırdı: Kenti teslim etmeyeceğiz

​ Barzani'ye yakınlığı ile bilinen Rudaw'a konuşan Kerkük'ün azledilen Valisi Necmettin Kerim kenti teslim etmeyeceklerinin belirtirken halkı sokağa çağırdı.

Irak devlet televizyonu: ‘Geniş bir alanda denetim ele geçirildi’

Kısa bir süre sonra Irak devlet televizyonu, ordu birliklerinin ‘Kerkük bölgesinde' geniş bir alanda denetimi ele geçirdiğini, Kürt güçleriyle herhangi bir çatışma meydana gelmediğini duyurdu.​

Tazehurmatu ve Tuzhurmatu da Peşmerge ile Irak güçleri arasında çatışma başladı

ANF’nin haberine göre, Irak silahlı güçleri ile Peşmerge güçleri arasında devam eden gerginlik saat 02.30 sularında silahlı çatışmaya dönüştü. Haşdî Şabî güçleri Kerkük'ün Tazehurmatu nahiyesinde Peşmerge güçlerine saldırdı. Saat 02.30 sularında başlayan saldırıya Peşmerge güçleri anında karşılık verdi.

101'inci peşmerge taburu da tank ve toplarla Heşdi Şebi güçlerinin mevzilerini bombalıyor. Peşmerge güçlerinin özel birimleri olan anti-terör güçleri de Kerkük'e ulaştı.

Selahaddin Eyaleti'ne bağlı Tuzhurmatu İlçesi'nden de silah sesleri geliyor. Haşdî Şabî güçleri burada YNK, KDP ve Kürdistan Komünist Partisi’nin bürolarına ateş ediyor. Peşmerge güçlerinin da saldırıya karşılık vermesi sonucu şu an çatışmalar yaşanıyor.

Pentagon: ‘Düşman IŞİD, gerilimi arttırmayın’

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kerkük'te yükselen tansiyon ile ilgili taraflara gerginliği artıran adımlardan kaçınma çağrısı yaparken, Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olunduğu kaydedildi.

AA muhabirine açıklama yapan Pentagon Orta Doğu masası sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway, "Tüm taraflara gerginliği artıran adımlardan uzak durması çağrısında bulunuyoruz. Hangi taraf olursa olsun şiddet kullanımına karşıyız.  IŞİD ile mücadeleden alıkoyacak ve Irak'ın istikrarının altını oyacak istikrar bozucu adımlara karşı uyarıyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD'nin, Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu kaydeden Galloway, "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin talihsiz tek taraflı referandum kararına rağmen devam eden tansiyonu düşürmek ve uzun süredir söz konusu olan sorunların Irak anayasası çerçevesinde çözülmesi için en iyi seçenek diyalogdur" dedi.

ABD'nin IŞİD ile mücadeleye odaklandığını ifade eden Galloway, tüm bölge aktörlerine de IŞİD ile mücadeleye odaklanması çağrısında bulundu.

Kaynak: Sputnik/ANF

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler