Kendini madene kapatan işçilerin aileleri engellemeye rağmen maden sahasına gitti

Dev Maden-Sen’e üye oldukları için işten atılan ve kendilerini yerin 140 metre altında madene kapatan maden işçilerinin aileleri eşlerine, çocuklarına sahip çıkmak için maden sahasına gitti. Ailelerin 3 otobüsle madene gitmeleri jandarma tarafından engellenince aileler yürüyerek madene ulaştı.

Kendini madene kapatan işçilerin aileleri engellemeye rağmen maden sahasına gitti

 

SiyasiHaber

Çanakkale Yenice’de NESKO Madenciliğe ait bakır işletmesinde kendilerini 140 metre yerin altında madene kapatan işçilerin aileleri hazırladıkları yemek ve erzakları işçilere ulaştırmak için 3 otobüsle yola çıktı. Jandarma tarafından otobüsle maden sahasına gitmeleri engellenen aileler, yürüyerek maden sahasına ulaştı. İki gün önce 40 maden işçisi Dev Meden-Sen’e üye oldukları için işten atılan 10 arkadaşlarıyla birlikte 3 aydır maaş alamadıkları ve kötü çalışma koşulları nedeniyle kendilerini maden ocağına kapatmıştı.

Madencilerin eşlerinden 5 kişilik bir heyet işverenle görüşerek, maden işlerinin haklarının verilmesini talep etti. İşverenin yanıtı ise eylemi bitirin oldu.

Madenci aileleri yaptıkları açıklamalarda, maden işçilerinin uzun süredir maaşlarını alamadıklarını, kötü çalışma koşullarında çalıştırıldıklarını anlattı. Esnafa borçlarını ödeyemediklerini, ifade eden aileler, çocuklarımıza harçlık gönderemiyoruz, askerde olan çocuklarımıza, öğrenci olan çocuklarımıza, para gönderemiyoruz. yurtta kalan çocuklarımızın yurt parasını ödeyemiyoruz. Yurttan atılan çocuklarımız var” dedi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler