Kendini madene kapatan 33 işçiden mesaj var: Açlık grevine başladık, hakkımızı alacağız!

3 aydır maaşlarını alamayan ve Dev Maden-Sen’e üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan işçilerin eylemi ikinci gününde. Dün 33 işçi kendisini maden ocağına kapattı. İşçiler kendilerini kapattıkları maden ocağından seslendi: “Açlık grevine başladık hakkımızı alacağız”.

Kendini madene kapatan 33 işçiden mesaj var: Açlık grevine başladık, hakkımızı alacağız!

Çanakkale Yenice’de üç aydır maaş alamayan ve DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen’e üye oldukları için 10’u işten çıkartılan, NESKO Madenciliğe ait bakır madeninde çalışan 33 işçi dün kendilerini maden ocağına kapattı. Alınamayan maaşlar, kötü çalışma koşulları, sendikasızlaştırma, üye oldukları Dev Maden-Sen’den istifaya zorlanma ve işten çıkartılma nedeniyle kendilerini ocağa kapatan işçiler, içeriden gönderdikleri video ile açlık grevine başladıklarını ve haklarını alıncaya kadar direnişe devam edeceklerini açıkladı.

 

 

Dev Maden-Sen Başkanı Tayfun Görgün ve CHP’li vekil Muharrem Erkek madende

Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün ve sendika yetkilileri de işçilerin direnişte olduğu maden sahasında. Bugün CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’te maden sahasına giderek, maden ocağında incelemelerde bulunup, işçiler ve işverenle görüştü. Muharrem Erkek, “Burada yaşanan hukuksuzluk derhal çözülmeli. Hukuka uygun çözümler üretilmelidir. Sendika işçilerin anayasal hakkıdır, engellenmesi suç teşkil eder. Madendeki işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınmalı” diye konuştu.

 

 

İşveren madendeki işçilerle iletişim kurulan cihazları kapattı

Bugün Muharrem Erkek’in ziyareti sırasında konuşan bir maden işçisi, aşağıda madende olan işçilerle olan iletişiminin işveren tarafından kesildiğini belirterek, aşağıdaki işçilere bir şey olması durumunda haber alınamayacağını, yukarı çıkartma imkanı olmayacağını ifade etti.

 

 

Kendini madene kapatarak açlık grevine başlayan işçiler yaşadıklarını ve taleplerini çektikleri videolarla anlattılar.

İşçilerin anlatımları şöyle:

Sercan Fidan - Dev Maden-Sen İşyeri Temsilcisi: 2010 yılından beri Çanakkale Yenice NESKO maden ocağında çalışmaktayım. Ben burada işçi temsilcisiyim. Şu anda 140 metre yeraltında arkadaşlarımızla iş durdurma kararı aldık. Açlık grevine başladık. Burada hiçbir iş güvenliği yoktur. En önemlisi ambulans bile çalışmıyor. Bir hafta önce bir arkadaşımız ambulans bozuk diye bekletilip daha sonra işçi servisiyle hastaneye götürülmüştür. Burada işverenden bize sahip çıkmasını istiyoruz. Bugün günlerden 26.02.2020 Çarşamba. Bizler bütün haklarımızı istiyoruz.

 

Erol Çakar- Maden işçisi: 2007’den beri NESKO Maden’de çalışmaktayım.  Maaşlarımızı alamıyoruz. Mağduruz. 2018’de emekli oldum. Tazminat hakkımı alamıyorum. Benim gibi birçok arkadaşım tazminat hakkını alamıyor. Maaşlar düzenli ödenmiyor bu yüzden Dev Maden-Sen sendikasına üye oldum. Üye olduğum günden beri tüm arkadaşlarımla baskı altındayız. Şu anda hakkımızı aramak için yeraltında bekleyerek mücadele ediyoruz.

 

Engin Yaman – Maden işçisi: 2007 yılından bu yana NESKO Madencilik işletmesinde çalışmaktayım. En başta ödenmeyen maaşlardan, kötü çalışma koşullarından dolayı bütün çalışma arkadaşlarımızla sendikaya başvurduk. Dev Maden-Sen sendikasına geçtikten bu yana sendikaya geçen bütün arkadaşlarımıza baskı yapılmaya başlandı. Bugün 10 arkadaşımız sendikal faaliyetten dolayı işten çıkartıldı. Hep beraber yeraltına girerek işten çıkartılan ve çalışan arkadaşlarımızın hakkını savunmak için yeraltında toplandık. Şu an 3 maaş içerdeyiz. Çalışma koşullarımız çok kötü. Çalışma yerlerinde düne kadar kanunen yasak olmasına rağmen bir kişi çalıştırılmaya zorlanıyoruz. Buraya çocuğumuzu, eşimizi, annemizi bırakarak geldik. Hakkımızı sonuna kadar alıncaya kadar bu davadan vazgeçmeyeceğimizi arkadaşlarımızın adına belirtiyoruz. En başta devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz.

 

Dün kendilerini madene kapatarak eyleme başlayan işçiler içeride çektikleri videolar ile sorunlarını ve taleplerini şöyle sıraladı:

 

- Dev Maden-Sen’e üye olan arkadaşlarımıza baskı yapılmaya başlandı. 10 arkadaşımız sendika üye olduğu için işten çıkartıldı.

- Sigortalarımızın başına Ş harfi koymuşlar. Emekli olan arkadaşlar dilekçelerini bunun yüzünden veremiyorlar. 

- İş güvenliği malzemelerimiz yetersiz, çizmelerimiz delik.  Maskelerimiz zamanında verilmiyor, tulumlarımız değişmiyor. Ekipmanlarımız yetersiz.

- 2017’den beri geriye dönük zamlarımız verilmiyor.  Kredi çekip de ödeyemeyen arkadaşlarımız var. Ev kirasını ödeyemeyen arkadaşlarımız var. Burada gurbetçi olarak bulunup, ailelerine para gönderemeyenler var.

- 8 yıldan beri NESKO maden şirketinde çalışmaktayım. Burada 20-30 kişi emekli olup tazminatlarını alamadı. Biz de de bu durumlara düşmemek için arkadaşlarımızla bu yola baş koyduk. Sonuna kadar hakkımızı arayacağız.

- Yeme içmemiz sıfır, 1 haftadır nohut yiyoruz. Hiçbir şey yok. Denetleme geliyor, tel çekiyorlar denetleme gittiğinde orada çalışmaya devam ediyoruz. Her yer göçüyor.

- Ambulans çalışmıyor. Herhangi bir kaza olsa çalışır vaziyette ambulans yok.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler