Ken Loach: Radiohead İsrail’e yönelik kültürel boykota katılmalı

Usta sinema yönetmeni Ken Loach Independent’ta yayımlanan yazısında Tel Aviv konserini iptal etmeyerek İsrail’e yönelik kültürel boykotu delen Radiohead’i eleştirdi. “Radiohead’in kimin yanında duracağına karar vermesi lazım; ezilenlerin mi yoksa zalimlerin mi? Seçim çok basit.” (Çeviri: SiyasiHaber)

Ken Loach: Radiohead İsrail’e yönelik kültürel boykota katılmalı

Rolling Stone’da Thom Yorke’un, Radiohead’in Tel Aviv’de vereceği konseri eleştirenlerin amacının yalnızca “çamur atmak” olduğuna -eleştiricilerin görüşünü de almadan- inandığını okuduğumda çok şaşırdım.  Bu hem yanlış hem de asıl meseleden uzaklaştıran bir yaklaşım.

Geçmişte Güney Afrika’da yaşanan veya bugün İsrail’de yaşanmakta olan apartheid rejimlerinde, ezilen bir halk uluslararası üne sahip sanatçılardan, zalimlerin yaptığı insan hakları ihlallerini örtbas etmek için isimlerini kullanmalarına izin vermemelerini talep ettiklerinde, bu talebe kulak vermek bizim ahlaki sorumluluğumuzdur. Bu, o insanlarla ve onların insan hakları ile ilgili bir konudur, bizimle veya bizim gurur anlayışımızla ilgili değildir.

Ayrıca, Filistinli ve ilerici İsrailli sanatçılar da dahil olmak üzere pek çok sanatçı son birkaç aydır Radiohead ile temasa geçerek Filistin sivil toplumunun çağrısı ile İsrail’e karşı başlatılan kültürel boykota neden saygı duyulması gerektiğini açıklamak için görüşmek istediler. Bildiğim kadarıyla bu talepler göz ardı edildi.

Radiohead yöneticileri ile temasa geçerek Filistinli sanatçılarla birlikte grupla görüşmek istedim. Üç haftadır bu teklifi defalarca yaptım. Bugüne kadar gruptan veya yöneticilerinden herhangi bir yanıt gelmedi.

Bu çok üzücü. Radiohead’in danışmanı kim bilmiyorum ancak yanlış bir karar olan Tel Aviv konserini eleştirenlerle görüşmeme konusundaki inatçı tutumları bana yalnızca tek tarafı, apartheid’i destekleyenleri duymak istediklerini düşündürüyor.

Yorke bana “nerede iş yapacağımı ya da ne yapacağımı veya düşüneceğimi” söylemeyi aklından bile geçirmediğini belirtti. Aksine, bence ezilen bir halk bir çağrıda bulunduğunda hepimiz bu çağrıya nasıl cevap vereceğimizi tartışmalıyız. Şimdiki durumda Radiohead, Tel Aviv’de konser vererek yalnızca bir insan hakları mücadelesini değil aynı zamanda grubun saygınlığını da baltalayacağını söyleyen arkadaşlarına kulak vermeli.

Filistinli müzisyenler, sanatçılar, yazarlar, sinemacılar ve kültürel örgütler Güney Afrika’daki apartheid sürecinde olduğu gibi, İsrail’e karşı kurumsal bir kültürel boykota katılma çağrısında bulundular. En azından bu ay ellinci yılına giren işgale, topraklarının sömürgeleştirilmesine ve hayatlarının her alanını etkileyen apartheid rejimine karşı verdikleri mücadeleyi baltalamamamızı talep ettiler.

Yorke apartheid kelimesini “bol keseden kullandığımızı” söylüyor.  Yaşananlar bu tanıma tam olarak uyuyor. Filistinli kadınlar, erkekler ve çocuklar İsrailliler yerleşsin diye zorla evlerinden ediliyorlar, el konulan Filistin topraklarında yasadışı bir şekilde Yahudilere özel evler inşa edilirken evlerinin yıkılmasını izliyorlar, ırklara göre ayrılmış yollarda seyahat ediyorlar ve İsrail’in kontrol noktalarında ve barikatlarında aşağılanıyorlar.

Filistinliler, İsrail uluslararası hukuku ve BM kararlarını hiçe sayarken, şiddet içermeyen boykot eylemine katılmayan sanatçıların, niyetleri ne olursa olsun, en nihayetinde bu adaletsizliği örtbas ettiğini ve devam etmesine destek olduğunu biliyorlar.

Biz hala Filistinli sanatçılarla birlikte Yorke ve arkadaşları ile görüşmek istiyoruz. Radiohead yalnızca başarılı ve iyi müzisyenler oldukları için değil aynı zamanda politik anlamda ilerici bir grup olarak görülmelerinden dolayı tüm dünyada pek çok insan için önem taşıyor. Hiçbirimiz onların İsrail zulmünü destekleyen veya örtbas eden bir görüntü vermek gibi bir hataya düşmesini istemeyiz.  Eğer Tel Aviv’e giderlerse bunu insanlara asla unutturamayabilirler.

Güney Afrika’da apartheid rejimine karşı mücadele eden Desmond Tutu’nun sözlerini hatırlayın: Büyük adaletsizliklerin olduğu durumlarda tarafsız kalınmaz. Radiohead’in kimin yanında duracağına karar vermesi lazım; ezilenlerin mi yoksa zalimlerin mi? Seçim çok basit.

Çeviri: SiyasiHaber

Kaynak: http://www.independent.co.uk/voices/radiohead-israel-palestine-boycott-bds-thom-yorke-ken-loach-meet-discuss-it-a7835291.html

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler