Ken Loach: Hükümetin yoksul ve savunmasız insanlara karşı tutumu utanç verici

Dün Londra’da düzenlenen BAFTA ödül töreninde konuşan usta yönetmen Ken Loach bir yanda yoksullar diğer yanda zenginler ve onların yanında duran siyasetçilerin olduğu bir mücadelenin başlayacağını, bu mücadelede sinemacıların safının yoksulların yanı olduğunu ifade etti.

Ken Loach: Hükümetin yoksul ve savunmasız insanlara karşı tutumu utanç verici

Dün Londra’da düzenlenen 70. BAFTA (Film ve Televizyon Sanatları Akademisi) ödül töreninde En İyi İngiliz Filmi ödülünün sahibi I, Daniel Blake filmiyle Ken Loach oldu. Loach ödülünü alırken yaptığı konuşmada İngiliz Film Akademisi’ne filmin anlattığı doğruları desteklediği için teşekkür ederek “Hükümet bu ülkenin, bu doğruların farkında olan en yoksul ve savunmasız insanlarına karşı vurdumduymaz ve zalimce davranıyor” ifadelerini kullandı. Hükümetin binlerce kimsesiz göçmen çocuğu ülkeye kabul etme vaadini yerine getirmeyerek yalnızca 350 göçmen çocuğun kabul edileceğine yönelik açıklamasını “Bu zalimlik yardım edeceğimize söz verip dışarıda bıraktığımız göçmen çocuklara da uygulanıyor. Bu da utanç vericidir” sözleriyle eleştirdi.

Ken Loach’un ödül töreninde yaptığı konuşmanın tam metni şöyle:

Akademi’ye filmin anlattığı doğruları desteklediği için teşekkür ederim. Bu ülkede yaşayan yüzlerce, binlerce insan bu doğruların farkında. Hükümetin bu ülkenin en yoksul ve savunmasız insanlarına karşı vurdumduymaz ve zalimce davranması utanç verici. Bu zalimlik yardım edeceğimize söz verip dışarıda bıraktığımız göçmen çocuklara da uygulanıyor. Bu da utanç verici. Fakat filmler çok fazla şey yapabilir. Bizleri eğlendirebilir, ürkütebilir, hayal dünyalarına götürebilir, güldürebilir ve bizlere gerçek dünya hakkında bir şeyler anlatabilir. Kusura bakmayın, politik bir konuşma için saat biraz erken. Bildiğimiz gibi bu gerçek dünyada işler daha da kötüye gidiyor. Bir tarafta zenginler ve güçlüler, servet sahipleri ve ayrıcalıklı olanlar, büyük şirketler ve onların yanında duran siyasetçilerin, diğer tarafta bizlerin olduğu bir mücadele başlıyor. Ve sinemacılar, buradaki gerçek sinemacılar, bu mücadelede hangi tarafta olacaklarını biliyorlar. Bu tür şatafatlı ve görkemli organizasyonlarda yer alsak da bizler insanlarımızın yanındayız. Ödül için teşekkür ederim.

Çeviri-Haber: SiyasiHaber

Ken Loach'un konuşmasının videosu (The Guardian):

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler