Kemerburgaz’da imara açılan ormanlık alanın ortasına stadyum yapılacak

Kemerburgaz’da imara açılan ormanlık alan, TOKİ’ye devredilen Metin Oktay Tesisleri karşılığında Galatasaray Spor Kulübü’ne verilecek.

Kemerburgaz’da imara açılan ormanlık alanın ortasına stadyum yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 13 Ağustos 2018 tarihli kararla Eyüpsultan ilçesine bağlı Kemerburgaz’daki 3329, 2865, 1057 parsellerle bu parsellere komşu olan ‘Devletin Hüküm ve Tasarrufundaki Alanları’ ormanlık alanı imara açtı.

1 No’lu Cumhutbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca “Kentsel ve Bölgesel Yeşil ve Spor Alanı” amaçlı “1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği” ile” E=0.50, Yençok=5 kat yapılanma koşullu Kapalı Spor Tesisi Alanı ve Ağaçlandırılacak Alan” amaçlı “Nazım ve Uygulama İmar Planı” teklifi onaylandı.

Söz konusu planlar, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8/b maddesi gereğince 14.08.2018 tarihinden itibaren bir (1) ay süre ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ile internet sitesinde askıya çıkarıldı.

Sendika.Org’’un haberine göre konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İBB önceki dönem CHP Meclis Üyesi İnşaat Mühendisi İbrahim Doğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan bu plan değişikliği ile “Kemerburgaz bölgesinde bulunan orman alanlarının merkezine ateş topu konulduğunu” belirtti.

“Bölgenin doğasına ve bitki örtüsüne zarar verecek”

Orman alanın ortasında ‘kapalı veya açık spor alanı’ düzenlemesi yapmak  bu bölgenin doğasına ve bitki örtüsüne en büyük zararı verir. Ayrıca bu alandaki yaban hayvanlarının yaşamı da tamamen risk altına girer.  Yapılan bu rant ve yağma planı Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Yasasına aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. İstanbul’a ve doğal çevreye ihanete devam eden bu siyasi iktidar, talan politikaları ile tarihin karanlık sayfalarında yerini alacaktır. 12,6 hektarlık  kamuya ait bu orman alanını bir spor kulübünün amaç ve çıkarları uğruna  yağmalamak amacı ile yapılan 1/100 000 ölçekli Çevre Düzeni Planı değişikliği, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/ 1000 ölçekli  Uygulama  İmar Planı  yasalara ve plan bütünlüğüne aykırıdır.  İstanbul Çevre Düzeni Planı  2009 yılında İBB meclisinde oy birliği ile onaylanmış ve kentin Anayasası olarak  kamuoyu tarafından kabullenmiştir. Ancak  değişmemesi gereken bu  plan  siyasi iktidar tarafından ticari bir mantıkla her seferinde tadilatlar yapılarak değiştiriliyor. Esasen bu bile tek başına kentimize yapılan en büyük ihanet ve kötülüktür.

“Plan tadilatı orman yasasına aykırı”

Diğer taraftan Orman Genel Müdürlüğü’nün 11160424-255.99-E.1109225 sayılı ve 22.05.2018 tarihli yazısında; “İmar planı taslağında Ağaçlandırılacak alan olarak gösterilen alan üzerindeki orman varlığı yapısının korunması ve bu alanın imar planlarında Ağaçlık Alan olarak gösterilmelidir. Ormanlık alanların (tapuda orman vasfı ile maliye hazinesi adına tescilli alanların) ve orman alanı olarak kullanılmak üzere idaremize tahsis edilmiş beya tahsis işlemleri devam eden üzerlerinde ormanın devamı niteliğinde fiili orman varlığı bulunan alanların İmar Planlarına konu edilmesi Anayasa ve 6831 sayılı Orman Kanunu hükümlerine aykırıdır. Bu nedenle ormanlık alanlar ve orman rejimine alınmış alanlar imara yani iskan alanı oluşturmaya konu edilmemelidir” denilmekte. Buradan da anlaşılıyor ki yapılan plan tadilatı  orman yasasına ve çevre  koruma yasalarına aykırıdır.

TOKİ’ye verilen araziye karşılık takas

Doğan, TOKİ ile Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. arasında 15.09.2017 tarihinde imzalanan protokol kapsamında Galatasaray Metin Oktay Tesisleri’nin 6,6 hektarlık arazisine karşılık, Kemerburgaz mevkiinde bulunan 12,6 hektarlık bu orman alanının Galatasaray Spor Kulübü’nün kullanımına verileceğini ifade etti. “Burada  sporseverlere büyük görev düşüyor” diyen Doğan, spor adına doğal yaşam alanlarının yok edilemeyeceğini belirtti. Doğan, bölgeye  kapalı veya açık  spor sahaları, stadyum yapılınca arkasından yeni yapılar ve duble yollar da yapılacağına dikkat çekti.

“Yapılan bu plan değişikliğinin kabul edilmesi mümkün değil”  diyen Doğan bu konuda gerekli yasal itirazları yapacağını belirtti.

Etiketler: Kemerburgaz, stadyum, Orman

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler