Kemalpaşa’da taş ocağına karşı direniş

Kemalpaşa’da taş ocağına karşı direniş

İzmir Kemalpaşa ilçesinde İstanbul Otoyolu inşaatında kullanılmak üzere malzeme alınacak taş ocağının kurulmak istendiği Akalan köyünde köylü, firmaya direnişle karşılık verdi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre köylüler bir süredir  çeşitli eylemlerle ve hukuki yolları da kullanarak ‘Yürütmenin durdurulması’nı talep ediyordu. Başvuru henüz sonuçlanmadan firmanın şantiye kurup hazırlıklara başlaması köylüleri harekete geçirdi.Sabah erken saatlerde çalışmanın başlayacağının duyulmasının ardından köylüler bölgeye gitti. Ellerinde sopalarla 200 kadar kadınlı-erkekli köylü, iş makinalarının bölgeden çekilmesini talep etti. Şantiyede çalışmanın durmadığını gören köylüler şantiye binasını bastı. Şantiyenin, iş makinalarının ve kamyonların camlarını kıran köylülere karşılık, Jandarma timleri kamyonları korumaya alarak daha fazla maddi hasar verilmesini önlemeye çalıştı.

Köy Muhtarı Mustafa Çaktuğ, “Köyümüzde taş ocağı istemiyoruz. ÇED raporu da alınmamış. Çalışmalar başladığı zaman başımıza taş yağacak. Kurulmak istenen taş ocağı köye çok yakın. Taş ocağı 200 öğrencinin okuduğu okula 650 metre uzaklıkta. Taş ocağından biran önce vazgeçilsin. Köyden daha uzak bir yerde açılsın” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler