Kemalbay: Siyasi olarak yenemediklerini teslim almaya çalıştılar

Demirtaş’ın duruşmasının ardından açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay “Siyasi olarak yenemediklerini yargı yoluyla cezaevleri ve kolluk kuvvetleri ile teslim almaya çalıştılar” dedi.

Kemalbay: Siyasi olarak yenemediklerini teslim almaya çalıştılar

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan ve 14 ay sonra ilk kez hakim karşısına çıkan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret” gerekçesiyle yargılandığı İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın duruşmasının ardından Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay adliye önünde bekleyen yurttaşlara dönük açıklamalarda bulundu. 

‘Cevap halktan’

Duruşma boyunca halkın desteklerini yanında hissettiklerini ve Demirtaş’ın savunması boyunca sloganların mahkeme salonundan duyulduğunu aktaran Kemalbay, “Siyasi olarak yenemediklerini yargı yoluyla cezaevleri ve kolluk kuvvetleri ile teslim almaya çalıştılar. Tüm bunlara en iyi cevabı halklarımız bugün burada durarak saatlerce attıkları sloganlar ile gösterdi” dedi. 6 milyon oy almış HDP’nin Eş Genel Başkanı Demirtaş’ı 1 yıl 4 aydır hukuksuzca yalnızlaştırmaya çalıştıklarını dile getiren Kemalbay, “Halklarımız ise bugün burada bir kez daha başta Demirtaş olmak üzere tüm siyasi iradelerine sahip çıktı ve çıkmaya da devam edecek. İktidara bugün halkımız çok net bir cevap verdi” diye konuştu. 

‘Kazacağız’

20 Mayıs 2016’da iktidarın hukuka uymayan bir şekilde ve tarihte eşi benzeri görülmemiş bir şekilde geleceğe dönük değil geriye dönük dokunulmazlıkların kaldırıldığını hatırlatan Kemalbay, şunları söyledi: “Demirtaş, bir siyasi partinin kendi rakiplerini tasfiye etmek için hukuka, anayasaya uymayacak şekilde dokunulmazları kaldırıldığını ve bu noktaya dikkat çekti. Dokunulmazlıkların hukuki olmayan bir şekilde kaldırıldığını ve bunun da Anayasaya aykırı olduğunu ve derhal ara bir karar ile serbest bırakılması gerektiğini anlattı. Bunların üzerine heyet hemen cevap vermesi gerekirken kısa bir duraksamanın ardından duruşmaya ara verildi. Bu bile yargıya müdahalenin ve bağımsız olmadığının göstergesidir. Bu aslında hukuk sisteminin çöktüğünün hâkimlerin tarafsız karar veremeyeceğinin örneği oldu. Dün Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın kararlarında olduğu gibi yargı sisteminin bağımsız karar vermediğinin gösteriyor. Saatlerce iktidara karşı burada bekleyerek eleştirilerini protestolarını dile getiren halkımızın sayesinde tüm duruşmalarda daha güçlü katılmaya ve mücadele ederek devam edeceğiz. Bizlerin mücadelesi, demokrasi ve barış tutkusu bu topraklarda kazanacak.” 

Mezopotamya Ajansı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler