Kemalbay: İzmir polisi kadına şiddeti süreklileştirdi

İzmir polisinin kadınlara yönelik şiddetinin sürekli olduğunu vurgulayan HDP Milletvekili Serpil Kemalbay İzmir polisinin, kadınların eylemine saldırısını Meclis gündemine taşıdı.

Kemalbay: İzmir polisi kadına şiddeti süreklileştirdi

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Muğla'da Pınar Gültekin'in vahşice katledilmesini protesto eyleminde ve "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz" eylemde polisin saldırısını Meclis gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması üzerine önerge veren Kemalbay, dün İzmir'de Valilik tarafından eylemin yasaklandığını hatırlattı, engelleme girişimine rağmen bir araya gelen kadınlara şiddet uygulandığını belirtti.

16 kadının yerlerde sürüklenerek, darp edilerek gözaltına alındığını kaydeden Kemalbay İzmir polisinin bu şiddetinin sürekli yaşandığını ifade etti. Kemalbay önergede şiddet, işkence ve hak ihlallerine dikkat çekerken ,Kolluk güçlerinin yetkilerini hukuksuz kullanmaları , yasal haklarını kullanan yurttaşlara orantısız güç kullanmaları, hukuksuz kimlik sormaktan, hukuksuz göz altılara keyfi işlem yapılmasını ve kolluğun suçlarının cezasızlıkla karşılanması ile İstanbul Sözleşmesi'nin 5'inci maddesinde yer alan 'devletin, kendi yetkililerinin, görevlilerinin, temsilcilerinin, kurumlarının veya devlet adına hareket eden diğer kişilerin kadınlara yönelik şiddet anlamına gelen fiillerden kaçınmalarını sağlama' yükümlülüğünün de açıkça ihlal edildiğine dikkat çekti.

Kemalbay, Soylu'nun yanıtlaması için yönelttiği sorulardan bazıları şöyle:

- Erkek egemenliğini, önlenmeyen kadına yönelen erkek şiddetini, tacizi, tecavüzü ve kadın cinayetlerini protesto eden, demokratik gösteri hakkını barışçıl yollardan kullanan İzmirli kadınlara müdahale emrini kim vermiştir?

- Müdahale emri tarafınızca mı verilmiştir? Müdahale emri tarafınızca verilmedi ise emri veren yetkilinin kim olduğu hakkında bir bilginiz var mıdır?

- İzmir valisine ve emniyetine yönelik herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

- Pandemi gerekçe yapılarak İzmir'de Alsancak'ta kolluk kuvvetlerince kadın göstericilere karşı polis tarafından orantısız güç kullanma, şiddet ve taciz görüntülerinin sergilendiği protesto eylemi ile 24 Temmuz 2020 tarihinde İstanbul'da Ayasofya Camii'nin açılısında kolluk güçlerinin sergilediği görüntüdeki çifte standardın nedeni nedir?

- Türkiye genelinde 2002 yılından itibaren 2020 yılına kadar emniyet teşkilatının kadınlara yönelik şiddet ve tacizi konusunda kaç suç duyurusu yapılmıştır? Kaçı ile ilgili soruşturma açılmıştır? Ceza alan kaç emniyet mensubu vardır?

- Yaşanan her iki olayda da kolluk güçlerinin kadınlara yönelik uygulamış oldukları şiddet ve taciz olaylarına ilişkin olarak İzmir Valisi ile görüşme taleplerimiz neden karşılanmamaktadır? İzmir Valisinin illerindeki milletvekilleri başta olmak üzere muhalefet partisi milletvekillerine yanıt vermemesi ve bırakılan notlara dönüş yapmaması nasıl mümkün olabilmektedir?"

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler