Kazım Koyuncu aramızdan ayrılalı 13 yıl oldu

Karadeniz müziğinin unutulmaz sesi Kazım Koyuncu'yu on üç yıl önce bugün kaybettik.

Kazım Koyuncu aramızdan ayrılalı 13 yıl oldu

Karadeniz müziği ile Rock'n'Roll müziği sentezleyerek kendi tarzını yaratan Kazım Koyuncu, 7 Kasım 1971'de Artvin'de doğdu. İlk olarak amatör rock müzik yapmaya başladı. 1990'lı yılların başında arkadaşları ile çeşitli yerlerde küçük çaplı konserler verdi. 1994 yılında laz müziğini rock müziği ile birleştirerek kendi tarzını yarattı.

Aynı yıl arkadaşları ile birlikte Zuğaşi Berepe'yi kurdu. 1995 yılında grup Va Mişkunan adlı Lazca ilk albümlerini yayınladı. Ve albüm olumlu tepkiler aldı. 1998 yılında ikinci albümleri İgzas'ı çıkardılar. Albüm ilk albüme göre daha çok ses getirdi. Ancak bu albümden sonra grup dağıldı.

Koyuncu, ilk solo albümü Viya! yı 2001 yılında yayınladı.

2002 yılında Gökhan Birben ile birlikte Gülbeyaz adlı televizyon dizisinin müziklerini yapmaya başladı. Aynı zamanda dizinin bazı bölümlerinde oynadı. Dizi yüksek reytingler aldı ve müzikleri büyük ilgi gördü. Daha sonra Kazım Koyuncu, Türkiye çapında tanınmaya başlandı. Konserleri büyük kitlelerce izlendi.

2004 yılında Hayde adlı ikinci albümünü çıkardı. İkinci albüm ilkine göre büyük bir satış rakamına ulaştı. Yılın en çok satan albümlerinden birisi oldu.

2004 yılının sonunda akciğer kanseri olduğu haberini aldı. 2005 yılında son konserini Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde verdi. Aynı yılın, 25 Haziran tarihinde ise Şişli'de hayatını kaybetti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler