Kazım Kızıl davasında Zafer Yörük’e gözaltı!

16 Nisan'dan sonra tutuklanan Belgeselci Kazım Kızıl davasında Akademisyen Zafer Yörük, telefonuyla kayıt yaptığı gerekçesiyle Adliye Karakoluna götürüldü.

Kazım Kızıl davasında Zafer Yörük’e gözaltı!

16 Nisan'dan sonrasında tutuklanan Belgeselci Kazım Kızıl davasında Akademisyen Zafer Yörük telefonuyla kayıt yaptığı gerekçesiyle Adliye Karakoluna götürüldü.

16 Nisan referandumu sonrasında yapılan eylemlerde gözaltına alınarak tutuklanan Belgeselci Kazım Kızıl ile 24 kişinin yargılandığı dava, İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Dava sürerken İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Üyesi Zafer Yörük telefonuyla kayıt yaptığı gerekçesiyle Adliye Karakoluna götürüldü. 

Yönetmen Kazım Kızıl ve 6 üniversite öğrencisinin tutuklu olduğu ve toplam 24 kişinin yargılandığı dava 2 saat geç başladı. Sanıkların “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Kanunu’na muhalefet” ve “Cumhurbaşkanına Hakaret” suçlamaları ile yargılandığı davada savunma yapan avukatlar olay günü çekilen görüntülerin kimin tarafından çekildiğinin belli olmadığı gerekçesi ile itiraz etti. 

Mahkeme devam ederken hâkim, telefonuyla kayıt yaptığı gerekçesi ile Zafer Yörük’ün telefonuna el konulmasına karar verdi. 

Duruma itiraz eden Yörük, Adliye Karakoluna götürüldü. Görüştüğümüz avukatlar, Yörük hakkında yasal olan bir gözaltı olmadığını ama karakolda tutulduğunu belirtti.

(EVRENSEL)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler