Kazdağları’nın çığlığı Kadıköy’e indi

Kazdağları’nda 136 gündür altın şirketlerine karşı 7/24 direnen direnişçiler ile Kazdağları İstanbul dayanışması Kazdağları’nın çığlığını Kadıköy sokaklarına taşıdı. Yaşam savunucularına, Kazdağları'ndaki ekosistemi temsil eden dev ağaç insan kuklası da eşlik etti

Kazdağları’nın çığlığı Kadıköy’e indi

SİYASİHABER

Kazdağları İstanbul Dayanışması ve Heryer Kazdağları şiarıyla 136 gündür Kazdağları Kirazlı mevkiinde çadırlı nöbet tutan yaşam savunucuları Kazdağları için Kadıköy sokaklarındaydı. Kadıköy sokaklarında yaşam savunucularına, Kazdağları’ndaki ekosistemi temsil eden dev ağaç insan kuklası da eşlik etti.  Alamos Gold ve yerli iştiraki Doğu Biga Madencilik’in 13 Ekim’de ruhsat süresinin yenilenmemesine rağmen hukuksuz bir biçimde Kazdağları Kirazlı maden sahasında bulunmasını ve doğa tahribatına davam etmesi Kadıköy’de protesto edildi. Kazdağlarında ekosistemi temsil eden 4 metrelik ağaç insan kuklası eşliğinde Yeldeğirme’nin’den Bahariye Süreyya Operası önüne yürüyen yaşam savunucuları burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına şair Ataol Behramoğlu’da katıldı.

Kazdağları İstanbul Dayanışması adına okunan basın açıklaması şöyle:

“Kanadalı Alamos Gold ve yerli iştirakçisi Doğu Biga Madencilik A.Ş.’nin 13 Ekim’de işletme süresi dolmuş ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yenilenmemiştir. Buna rağmen çevresel etki değerlendirme raporunun geçerli olduğu alan sınırları içinde ağaç kesimi devam etmiştir. Kirazlı’da 136 gündür, gece gündüz nöbet tutan Kazdağları direnişçileri ağaç kesimini iki kez belgelemiş ve suç duyurusunda bulunmuştur. Bayramiç’te yapılan basın açıklamasından sonra Bayramiç Orman İşletme Müdürlüğünce ihale edildiği öğrenilen ağaç kesimlerinin durdurulması konusundaki talep yetkili makama iletilmiş ve ağaç kesimleri şimdirik durdurulmuş görünmektedir. İşletme ruhsatı olmaksızın işleri al altından yürütmek isteyen Alamos Gold şirketi Kazdağları’ndaki tüm maden çalışmalarına son verip katlettiği bölgeden ayırdığı toprak örtüsünü yerine koymalı ve biran önce rehabilitasyon çalışmalarının başlayabilmesi için Kazdağları2nı terk etmelidir. Ruhsatı olmayan şirket neden hala Kirazlıyı işgal etmektedir? Doğa katliamının yapıldığı bölgenin rehabilitasyonu için acil olarak bir bilim ve uzmanlar kurulu oluşturulup nasıl bir strateji izleneceği belirlenmelidir. Kazdağları’mız ormanlarımız, derelerimiz yerli – yabancı altıncı şirketlerin kuşatması altındadır.

Bir diğer tehlike, Koza Altın İşletmeciliği, Serçiler köyünde altın madeni arama çalışmalarına başlamış ve maden sahası içinde ağaç kesimi yapıldığı görülmüştür. Burası da Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyu olan Atikhisar Barajı’na 3.8 kilometre mesafededir. Ne Koza ne de Alamos Gold’un Kazdağları2nda yeri yoktur. Kazdağları yöresinde içme suyumuzu zehirleyecek, ormanlarımızı katledecek onlarca benzer proje sırada beklemektedir. Para hırsıyla gözü dönmüş bu ve benzer,i şirketlerin, çevre sağlığı için geç kalınmadan ruhsatlarının iptal edilmesi, Çanakkale halkı ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak talebimizdir. Anayasanın 56’ncı maddesi gereğince, sağlıklı bir çevrede yaşamak, hakkımız ve doğamızı korumak ödevimizdir.

Ormanlarımız, sadece altın madeni ya da kereste değildir. Orman insanların, kaybettiğimizde geri getiremeyeceğimiz bitkilerin, kuşların, sincapların, karacaların yaşam alanıdır. Yerli ya da yabancı, doğamızı katletmek isteyen bu şirketler gidene kadar Kazdağları’nı terketmeyecek, her ağacı, havamızı, suyumuzu, toprağımızı savunmaya devam edeceğiz. #heryerkazdağları @KazdağlarıHepimizin @AlamosaDurDe

Heryer Kazdağları

Kazdağlarıİstanbul Dayanışması”

 

 

Kazdağları İstanbul Dayanışması basın açıklamasında şair Ataol Behramoğlu'nun konuşması 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler