Kazdağları'nı korumanın cezası 57 bin TL!

Kazdağları’nda altın madeni projesine karşı 288 gündür nöbet tutan çevrecilere, 57 bin 240 lira idari para cezası kesildi. Ceza gerekçesi olarak ise “Toplum düzenini, genel ahlakı, genel sağlığını, çevreyi ve ekonomik düzeni” bozmak gösterildi

Kazdağları'nı korumanın cezası 57 bin TL!

Kazdağları’nda altın madeni projesine karşı 288 gündür nöbet tutan çevrecilere 57 bin 240 lira idari para cezası kesildi. Yeni Yaşam'ın haberine göre ceza gerekçesi “Toplum düzenini, genel ahlakı, genel sağlığını, çevreyi ve ekonomik düzeni” bozmak olarak gösterilirken, çevreciler “Bir kabahat varsa doğayı korumayanların, suç varsa doğayı katleden şirketlerindir” dedi. EGEÇEP ise cezanın derhal geri alınmasını istedi

Nöbet tutan çevrecilerden Ferzan Aktaş kendilerine kesilen ceza hakkında şunları söyledi:

“Biz kendimizi pandemi sürecinde izole etmiştik. Buna rağmen valilik tarafından idari yaptırım cezaları Kabahatler Kanunu’nu gereğince kesildi. Kanun şöyle diyor: ‘Toplum düzenini, genel ahlâkı, genel sağlığı, çevreyi ve ekonomik düzeni korumak amacıyla esaslar ve kabahatler sıralanmıştır.”

 

‘Yaşamı koruyoruz’

“Bizler çevreyi korumak için 288 gündür buradayız. Bu eylemimizle hem çevreyi hem de sağlığı koruyarak ahlaklı davranıyor ve toplum düzenini, yaşamını koruyoruz. Ayrıca ekonomik düzeni tarıma dayalı olan bölgenin vahşi madencilik ile yok edilmemesini istiyoruz. Dolayısıyla Kabahatler Kanunu’na aksi yönde hareket etmiyor, kabahat işlemiyoruz. Para cezalarının iptal edilmesi için gerekli itirazlarımızı yapacağız.

Tekrar söylüyoruz, biz burada piknik yapmıyoruz. Burada milyonlarca can şirketler tarafından katledilmesin diye nöbet tutuyoruz. Bir kabahat varsa doğayı korumayanların, suç varsa doğayı katleden şirketlerindir.”

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Kazdağları savunucularına verilen cezaya yazılı açıklama ile tepki göstererek, cezanın derhal geri alınmasını istedi

EGEÇEP, doğa savunucularının ceza değil ödül hak ettiklerini belirterek, salgın bahanesiyle direniş çadırlarının söküldüğünü hatırlattı. EGEÇEP, “Bu kez de para cezası vererek onları yıldırmaya çalışıyorlar. Bir kez daha belirtiyoruz ki Kaz Dağları direnişçileri yalnız değildir. Salgının bahane edilerek onlara ceza verilmesini şiddetle kınıyor, bu cezanın derhal geri alınmasını istiyoruz” dedi.

EGEÇEP, Kaz Dağları’ndaki doğa savunucularına destek vermek için Çanakkale’ye gitmek üzere valiliğe seyahat izni başvurusunda bulunacaklarını da duyurdu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler