Kazdağları'nda Cengiz Holdinge geçit yok!

Cengiz Holding tarafından devralınan, 3 buçuk milyon ağacın kesileceği Halilağa Bakır Madeni projesi için ‘pandemiye’ rağmen yapılmak istenen ÇED toplantısı halkın tepkisi üzerine yapılamadı. Halkın 'iptal, iptal' sloganları arasında şirket yetkilileri toplantıyı iptal etmek zorunda kaldı.

Kazdağları'nda Cengiz Holdinge geçit yok!

 

Cengiz Holding'e ait Batı Truva Şirketi tarafından işletilmek istenen altın-bakır madeni projesinin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) halkı bilgilendirme toplantısı Bayramiç'e bağlı Hacıbekirler köyünde bugün yapılmak istendi. Çanakkale halkı, ÇED toplantısını yaptırmadı.

Günler öncesinden Çanakkale Tabip Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Kaz Dağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, İDA Dayanışma Derneği, Çan Çevre Derneği, Kirazlı altın madeni projesine karşı 7/24 nöbet tutan yaşam ve doğa savunucuları,Heryer Kazdağları, Kazdağları İstanbul Dayanışması, Kazdağları Kardeşliği ve yurttaşlar tarafından pandemi nedeniyle toplantının iptal edilmesi talebiyle Çanakkale Valiliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na verilen dilekçelere yanıt verilmemişti. ÇED Toplantısının iptal edilmemesi üzerine bugün sabah saatlerinden itibaren Çanakkale, Balıkesir, Burhaniye, Edremit, Ayvalık, Çan ve civar yerlerden Hacıbekirler Köyüne gitmeye çalışan yurttaşlar jandarmanın defalarca arama ve kimlik kontrolüne maruz kaldılar. Çanakkale'den giden yurttaşlar beşinci kimlik kontörlünün ardından Hacıbekirlere ulaşırken, toplantının yapılacağı salonun maden şirketi tarafından kendi yandaşları ile doldurulduğu görüldü.

 

"Toplantı hukuki değil"

ÇED heyetinin toplantının açılışı ile ilgili konuşmasının ardından söz isteyen Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü ve Kaz Dağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan toplantının hukuki olmadığını söyledi.

Başta toplantıya izin veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çanakkale Valiliği olmak üzere tüm yetkililerin halk sağlığını riske attığını belirten Doğan, "Toplantı yapılırsa pandeminin yayılması söz konusu, bu yüzden toplantı acilen durdurulmalıdır. Buradan bir kişi bile koronavirüs kaparsa sorumlusu toplantıyı iptal etmeyen yetkililer olacaktır" dedi.

Yüzden fazla yurttaşın ve çeşitli kurumların avukatı olduğunu belirten Burcu Özaydın Kahveci de "Şu anda yapılmak istenen halkın katılım toplantısı pandemi koşullarından sağlık açısından risk arz ediyor. Maden projesinden etkilenecek köyler ve Çanakkaleliler tehlikeye atılmaktadır. Bu maden bütün yörenin, Kazdağı ekosisteminde tahribat yaratacağı için bütün Türkiye'yi ilgilendiriyor" dedi. Kahveci, toplantının yapılması kararını alan tüm yetkililerin suç işlediğini söyledi.

 

Heyet alanı terk etti 

Toplantı yapılacak yerde toplanan halkın "iptal, iptal" sesleri arasında ÇED dosyasını hazırlayan firmanın yapmaya çalıştığı sunumu kimse dinlemezken, toplantıya katılan milletvekilleri de ÇED heyetine bu koşullarda toplantı yapılamayacağını ve iptal etmeleri gerektiğini söylediler. Bir süre toplantıyı devam ettirmeye çalışan heyet, halkın "salgın var, iptal" sloganları ve alkışları nedeniyle "bu koşullar altında toplantı yapılamayacağı için toplantı iptal edilmiştir" açıklaması yapmak zorunda kaldılar. Toplantı tutanağına "Halkın yoğun itirazı nedeniyle halkı bilgilendirme ve ÇED toplantısı yapılamamış, hiçbir bilgilendirme olmamış, toplantı gerçekleştirilememiştir" yazıldı. Köylülerin tutanağın yazımı sırasında ÇED heyeti ve şirket yetkilileri ile yurttaşlar arasında yaşanan tartışmaya jandarma kalkanlar, cop ve biber gazı ile müdahale etti. Halkın geri adım atmaması üzerine şirket ve çevre il müdürlüğü yetkilileri jandarma eşliğinde alanı terk etti...

 

 

 

Jandarmadan defalarca kimlik kontrolü

Hacıbekirler Köyü’ne giden yol üzerinde oluşturulan jandarma noktalarında durdurulan araçlar defalarca aramadan geçirildi. Bayramiç-Hacıbekirler arasında 3, Çan-Hacıbekirler arasında zaman zaman 5 kez jandarma kontrol noktasında araçlar durduruldu ve GBT kontrolü yapıldı. Maden şirketinin yöre dışından getirdiği iddia edilen kişilerin toplantı salonunda ön sıralara yerleştirilmesiyle gerginlik başladı. Ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri ve bilgilendirme yapacak şirket yetkileri de jandarma koruması altında ÇED toplantısının yapılacağı Hacıbekirler’deki köy kahvesine giriş yaptı.