Kazdağları'nda çadırlı nöbet devam edecek

Kazdağları'nda 27 gündür 7/24 doğa severler çadırlı nöbete devam kararı aldı. Doğaseverler 'Her Yer Kazdağları' diyerek mücadeleye destek çağrısında bulundu.

Kazdağları'nda çadırlı nöbet devam edecek

Kazdağları'nda sürdürülen doğa katliamına karşı 26 Temmuz’da başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti devam ediyor. Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu’nun, “Çadırlar kaldırılacaktır” açıklamasının üzerine Türkiye’nin dört bir yanından gelip nöbete katılan doğaseverler, açıklama yaptı.

Kirazlı köyü yakınındaki Balaban mevkiinde devam eden nöbet alanında yapılan açıklamada, Kaz Dağları’nda çadırlı nöbetin devam edeceği belirtildi.

Açıklamada, “Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli bölgelerinden bizlere destek olmak ve yaşamı savunmak için gelen doğa ve yaşam severlerle birlikteyiz. Alamos Gold ve taşeronu Doğu Biga  Madencilik’in Kaz Dağları’nda yürütmekte olduğu siyanürle ayrıştırma yöntemi ile yapılan metalik madencilik faaliyetlerinin son bulması için buradayız. Bununla birlikte ülkenin diğer bölgelerinde de sürdürülmekte olan ya da planlanan projelerin gerçekleşmesine engel olmak için gökyüzünün rehberliğinde gece ve gündüz nöbet tutmaya devam ediyoruz” denildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Ekoojik yaşam ve doğa savunucuları olarak Kazdağlarında nöbetimize 27 gündür devam ediyoruz. Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli bölgelerinden bizlere destek olmak ve yaşamı savunmak için gelen doğa ve yaşam severlele birlikteyiz. Alamos Gold ve taşeronu Doğu Biga Mednciliğin Kazdağlarında yürüyekte olduğu siyanürle ayrıştırma yöntemi ile yapılan metalik madencilik faaliyetlerinin son bulması için buradayız. Bununla birlikte ülkenin diğer bölgelerinde de sürdürülmekte olan yada planlanan projelerin gerçekleşmesine engel olmak için gökyüzünün rehberliğinde doğada gece ve gündüz nöbet tutmaya devam ediyoruz.

27 gün önce başlatılan nöbet ve kamuoyu tepkisinde Alanmos Gold ve Doğu iga Madencilik firmalarının doğa katliamına yönelik faaliyetleri azami ölçüde yavaşlatılmıştır. Nöbet sayesinde onbinlerce ağacın kesilmesi geciktirilmiştir. Kazdağlarında 7/24 nöbetin sona ermesi halinde buradaki ağaç katliamı hızlanmıştır. Bizler Anayasa'nın 56. maddesinde geçen 'Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.' ilkesini savunuyoruz.

Hergün 2 kere maden sahasına giderek kamuoyuna, maden sahasındaki gelişmler hakkında bilgi aktarıyor,  yeni ğaç kesimlerini önlemek adına 7/24 nöbete devam ediyor, katliamın an be an hafızası oluyor ve tüm dünyaya duyuruyoruz.

Ayrıca doğayı korumak için burada bulunan izler nöbetimiz sürerken ülke çapında çıkan orman yangınlarının benzerlerinin ölgemizde de yaşanmaması için tetikteyiz. Burada çıkartılabilecek olası orman yangınlarına dair önleyici ve ilk elden sorumlu kurumları bilgilendirici bir ssorumluluk üstlenmiş durumdayız.

Kazdağlarında gece gündüz süren nöbetimiz siyasetler üstü bir duyarlılıkla sürmektedir. Kamuoyuna açıklandığı üzere Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu kendi eylem planı çerçevesinde mücadelesine devam ederken çadırlı nöbeti sonlandırma kararı almıştır.

Koordinasyon kurulunun tüm yaşamsal ve lojistik desteğini sonlandırmasına rağmen bizler 7/24 nöbetimize devam ediyoruz.

#heryerkazdağları diyerek  Kirazlı Balaban mevkiinde demokratik yapılnma ile, hiyerarşi olmadan ve hep birlikte mücadele edebiliriz diyoruz. Başta Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu olmak üzere tüm yerel dinamiklere Kazdağlarındaki ekolojik katliama karşı birlikte mücadele etmenin önemli olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Şunu çok iyi biliyoruz ki duyarlı insanların çığlığı bu katliamı engelleyecektir. Doğayı ve yaşamı savunmak için başlatılan ve gece güdüz süren çadırlı nöbette karar, Alamos altın şirketi nasıl yavaşlattı ise faaliyetlerine de son verip gitmesine sebep olacaktır.

Bu çerçevede ekoloji mücadelesi veren bütün kurumlara konua duyarlı bütün sivil inisiyatiflere, topluluklara ve yurttaşlara çeğrımızdır; Kaz Dağları kurtulursa Cerattepe ve Salda kurtulur, Kaz Dağları kurtulursa Kuzey Ormanları ve Murat Dağı kurtulur, Kaz Dağları kurtulursa Munzur ve Hasankeyf kurtulur, Kaz Dağları kurtulursa Istırancalar ve Alakır kurtulur, Kaz dağları kurtulursa ODTÜ Kavaklık ve Fatsa kurtulur.

Yaşam mücadelesini büyüterek Kazdağları sincaplarını gözeteceğiz. Kozalakları paylaşacağız, sularımızın ve doğamızın zehirlenmesine, tarihi ve kültürel miraslarımızın yok edilmesine karşı duracağız.

Herkesi buraya gelerek çadırlı nöbete güç vermeye, Türkiye'nin ve dünyanın her yerinde çadırlar kurarak ses vermeye, sosyal medyada #heryerkazdağları hashtagi ile paylaşımlar yaparak mücadeleyi büyütmeye davet ediyoruz. Her yer  Kazdağları!

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler