Kazdağları ve Salda Gölü’nden sonra Şirince de tehlikede

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince ve Belevi köyleri arasında mermer ocağı açılacak. Proje uygulamaya geçerse binlerce zeytin ağacı kesilecek, tarım alanları yok olacak.

Kazdağları ve Salda Gölü’nden sonra Şirince de tehlikede

Şirince ve Belevi köyleri arasındaki bölgeye yapılması planlanan Mermer Ocakları Arama ve İşletme Projesi bölge sakinlerini ayağa kaldırdı. Binlerce öğrencinin eğitim aldığı Nesin Matematik Köyü’ne de 300 metre mesafede açılacak ocaklar için on binlerce zeytin ağacı kesilecek.

Rüçhan Abaylı tarafından yapılan projenin 4 senedir planlandığını fakat artık son aşamasına gelindiğini belirten Şirince Köyü Muhtarı İsmail Yıldırdı, “Burası çok geniş tarım arazilerinin bulunduğu ve yerleşim alanlarına çok yakın bir bölüm. Bu projeyle birlikte üzüm, şeftali, elma gibi pek çok meyve üretim alanımız ve zeytin ağaçlarımız yok olacak. Buradaki tarım arazilerinin zarar görmesinin yanı sıra, mermer çıkartma işlemi sırasında havaya karışan mermer tozları asit oluşturacak ve yerleşim alanlarındaki toprak, bitki örtüsü ve bölge insanı için tehdit oluşturacak.” dedi.

Proje sonunda Şirince ve Belevi’nde yaşayan vatandaşların olumsuz etkileneceğini bildiren Yıldırdı, projenin yerleşim yerlerine olan yakınlığı sebebiyle içme sularının ve sulama yapılan tarım arazilerinin de zarar göreceğini söyledi.

Belevi köyünün yüzde 90’lık tarım arazisini de kapsayan proje uygulamaya geçerse, çevre kirliliği ve tarım arazilerinin tahribatıyla bölge turizminin de olumsuz etkileneceğini belirten Yıldırdı, “Gereken yerlere başvurumuzu yaptık. İmza kampanyası yaptık, şimdi daha geniş çapta bir imza kampanyası hazırlığındayız. Eğer hiçbiri sonuç vermezse, yaşam alanlarımızı tehdit eden bu projenin durdurulması için eyleme gideceğiz.” dedi.

Şirince Köyü’nde bulunan ve 12 yıldır faaliyette olan Nesin Matematik Köyü öğretmeni Haluk Memili ise o bölgede kurulacak bir mermer ocağının nefes almayı bile zorlaştıracağını söyleyerek, sadece tarımsal alanları ve turizmi değil aynı zamanda eğitimi de etkileyeceğini belirtti.

Bölgede mevcut olan pek çok tarım arazisini ve yeşil alanı yok edecek, bölge halkının sağlığını tehdit edecek ve turizmi baltalayacak olan bu projenin gerekli izinleri alındıktan sonra uygulamaya konması planlanıyor.

(Gazete Kritik)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler