Kaz Dağları'ndan sonra altın madeni sırası Gökçeada'da

Çanakkale’de Kaz Dağları’nda altın madeni için ormanlık alanın katledilmesine yönelik tepkiler sürerken, Çanakkale’nin bir başka ucunda, doğası bozulmamış turizm cenneti Gökçeada’da da altın, gümüş ve bakır madeni aramak 17 Eylül’de ihaleye çıkılacağı ortaya çıktı. İhaleyi duyuran CHP’li Mahmut Tanal, “Güzelim Gökçeada’ya da kıyacaklar” dedi.

Kaz Dağları'ndan sonra altın madeni sırası Gökçeada'da

Kuzey Ormanları Savunması’nın haberine göre, CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün Türkiye genelinde belirlediği 1102 adet maden sahasını ihaleye çıkardığını duyurdu.

Gökçeada’daki ‘Doğa talanı’nın haritasını Twitter hesabından paylaşan Tanal, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün ‘156. Grup İlahe Edilecek Sahalar’ başlığıyla askıya çıkardığı ihalelik maden sahaları listesine harita üzerinden bakarak tahribatın korkunç boyutlara ulaşacağını tahmin etmenin zor olmadığını ifade etti.

Son maden ihalesine çıkarılan yerler arasında Çanakkale’nin doğası bozulmamış turizm cenneti ilçesi Gökçeada’nın da bulunduğunu belirten Tanal, “Kaz Dağları gibi altın, gümüş ve bakır madeni arama sevdasıyla güzelim Gökçeada’ya da kıyacaklar. Gökçeada için ihale tarihi 17 Eylül yazıyor. İhale bedeli olarak da 238 bin 700 TL belirlenmiş” bilgisini paylaştı.

Tanal, ihalesi yapılacak maden sahaları içinde 1. derece sit alanları, 1. derece arkeolojik sit alanları, 2. derece sit alanları, 3. derece arkeolojik sit alanları, gölet alanları, sulama alanları, korunması gerekli kültür varlığı alanları ve hammadde alanlarının bulunduğunu, belirtilen bazı maden sahalarının ortasından doğalgaz boru hattının, içme suyu isale hattının, demiryolu hattının, kara yolunun, petrol boru hattının geçtiğini belirtti.

1970 yılında İmros olan adı Gökçeada’ya çevirilen ada, 2011 yılında, dünya çapında özgünlüğünü koruyan ‘sakin şehir’leri bir araya toplayan ‘Cittàslow’ kentleri birliğine dahil olmuştu.

(Diken)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler