Kaz Dağları’nda kurulacak Kısacık altın madeninin ÇED süreci durduruldu

Kaz Dağları’nda kurulmak istenen altın madeni ocağı projesinin ÇED süreci, bakanlığın İDK toplantısında firmanın ÇED dosyasının yetersiz olması sebebiyle durduruldu.

Kaz Dağları’nda kurulacak Kısacık altın madeninin ÇED süreci durduruldu

Çanakkale Ayvacık’a bağlı Kısacık köyü ve civarındaki köylerde altın çıkarmak için Pumice A.Ş. tarafından altın madeni ocağı ve kırma-eleme tesisi kurulup işletilmesine ilişkin bugün (28 Haziran) gerçekleştirilen İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısından ÇED sürecini durdurma kararı çıktı.

Yeşil Gazete’nin haberine göre; 3 Kasım 2015’te bölgede ÇED toplantısı yapmak isteyen şirkete karşı köylüler toplantı yaptırmayarak yaşam alanlarında altın madeni istemediklerini göstermişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise 28 Haziran’da Ankara’da yapılacak İDK toplantısı ile şirketin ÇED raporu talebinin değerlendirileceğini duyurmuştu.

“Altın madeni faaliyete geçtiğinde bölgede tarım yapılamaz”

İDK toplantısına, bölge halkının “Altın madeni istemiyoruz” görüşünü iletmek üzere katılan Kaz Dağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, toplantıyı değerlendirdi. İDK toplantısına katılım için önceden yazılı başvuruda bulunduklarını belirten Süheyla Doğan, başvuruya yanıt gelmese de Ankara’ya geldiklerini ve toplantıya katılım gösterdiklerini belirtti.

İDK toplantısını aktaran Süheyla Doğan, firma yetkilisinin daha önce ÇED bilgilendirme toplantısı yapıldığına dair beyanda bulunduğunu ve itiraz ettiklerini belirterek şunları söyledi:

"İDK toplantısı saat 14.00’da toplantı yeter sayısının bulunduğu beyanı ile başladı. Firma temsilcisinin 15 dakika süren proje sunumunun ardından biz söz aldık.

Firma temsilcisi ÇED dosyasını sunarken Kasım 2015’de halk tarafından yapılmasına müsaade edilmeyen ÇED bilgilendirme toplantısına dair, ‘2015 yılında halk bilgilendirilmek istenmiştir’ şeklinde bir beyanda bulundu. Bu beyanına kanıt mahiyetinde de kahvede çekilmiş bir kaç fotoğraf sundu. Biz de hemen araya girerek ilgili toplantının gerçekleştirilmediğini, konuya dair tutanağı da İDK komisyonuna sunarak kanıtladık. Bu, toplantıya gelmeden önce de beklediğimiz bir durum olduğu için hazırlığımızı yapmıştık.

Toplantıya benim dışımda maden ve orman mühendisi birer arkadaşımız ile organik tarım ile iştigal eden bir çiftçi arkadaşımız katıldı.

45 dakika süren sunumumuz sırasında herhangi bir engelleme ile karşılaşmadık. Ben altın madeninin bölgede yaratacağı tahribata karşı daha önce yayınlanan raporlara atıfta bulundum ve raporların nüshalarını da İDK üyelerine ilettim. Maden mühendisi ve orman mühendisi olan arkadaşlarımız kendi alanları ile ilgili bilgilendirmede bulunurken organik tarım ile ilgilenen çiftçi arkadaşımız altın madeni faaliyete geçtiği taktirde bölgede tarım yapılamayacağını aktardı.”

“Maden projesinden vazgeçin”

Firma yetkililerine “Bu maden projesinden vazgeçin” dediklerini belirten Doğan, firmanın hazırladığı ÇED dosyasının yetersiz bulunması gerekçesi ile ÇED sürecinin durdurulduğunun kendilerine iletildiğini söyledi:

“Sunumun sonunda firma temsilcisine, ‘Bu maden projesinden vazgeçin’ talebimizi de ileterek dışarı çıktık. İDK toplantılarında usul olarak komisyon üyeleri ve firma temsilcisi dışındaki katılımcılar varsa itiraz ve bilgilendirme amaçlı sunumlarının ardından toplantı dışına alınıyorlar.

Saat 16.00 gibi de sonucu öğrendik. Firmanın hazırladığı ÇED dosyasının yetersiz bulunması gerekçesi ile ÇED sürecinin durdurulduğu iletildi bize.

Şu anki durumda firmanın yeniden ÇED raporu hazırlayıp İDK toplantısı talep etmek için önünde yasal olarak 1 sene bulunuyor. Bu 1 sene içerisinde raporu hazırlayamaz ise proje de iptal olacak.”

“Bölge halkı kesinlikle altın madeni istemiyor”

Biga yarımadasının stratejik çevresel değerlendirme yönetmeliği kapsamına alınması gerektiğini de ilettiğini belirten Doğan, son olarak şunları söyledi:

“Bölge halkı kesinlikle altın madeni istemiyor. İDK toplantısı öncesinde buna dair halkın verdiği ıslak imzalı dilekçeleri acele kargo ile komisyona göndermiştik. Ardından biz toplantı için Ankara’ya hareket etmeden önce bize teslim edilen 1.500 imzayı da elden ilettik. Islak imzalı dilekçeler dışında pek çok kişi de BİMER üzerinden bölgede altın madeni istenmediğini bakanlık yetkilileri ile paylaştı.”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler