Kaz Dağları için ‘Büyük Su ve Vicdan Buluşması’na çağrı

Çanakkale’nin Kirazlı köyünde yürütülen altın madeni arama faaliyetlerini protesto etmek için yarın “Büyük Su ve Vicdan Buluşması” gerçekleştirilecek. CHP ve HDP de yapılacak buluşmaya destek çağrısına bulundu.

Kaz Dağları için ‘Büyük Su ve Vicdan Buluşması’na çağrı

Çanakkale’de Kaz Dağları eteklerinde bulunan Kirazlı köyü yakınında Kanadalı Alamos Gold şirketi tarafından yürütülen altın madeni çalışmaları nedeniyle ağaç katliamına karşı 26 Temmuz’da başlatılan nöbet eylemi devam ediyor.

Kaz Dağları’nda bugüne kadar 200 bine yakın ağacın kesildiği ifade ediliyor.

“Su ve Vicdan Nöbeti” kapsamında yarın (5 Ağustos) büyük bir buluşma gerçekleştirilecek.

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Komitesi’nden yapılan açıklamada, “Tüm kentlilerimizi, kalbi burada bizlerle atan herkesi ve sesimizi dünyaya duyurmamıza aracılık eden tüm basın camiasını, dünya mirası Kaz Dağlarımızın geleceğine sahip çıkmaya mücadelemize ses olmaya davet ediyoruz” denildi.

Çanakkale Belediyesi ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bir sözümüz var… Geleceğimize sonuna kadar sahip çıkacağız. Sen yoksan bir eksik… Su, vicdan, yaşam ve toprak için… Ses ver, hemen şimdi. Servis araçları 05 Ağustos Pazartesi günü sabah saat 08:00’dan itibaren Cumhuriyet Meydanından hareket edecektir. Yer: Kirazlı-Balaban Çeşmesi Mevkii” ifadelerini kullandı.

CHP ve HDP’den de destek

CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek Twitter hesabından yaptığı açıklamada yapılacak buluşmaya destek paylaşımında bulundu.

“Türkiye’nin kalbi burada atacak, insanlığın vicdanı burada olacak… Çanakkale’den katılmak isteyenler için 5 Ağustos saat 08.00’den itibaren Cumhuriyet Meydanı’ndan araç kalkacaktır.”

HDP’nin Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Çepni de yaptığı yazılı açıklamada, yarın yapılacak olan buluşmaya destek çağrısında bulunularak, “Kaz Dağları’nı kurtarırsak Cerattepe’yi, Munzur’u, Hasankeyf’i de kurtarabiliriz. Hep birlikte bütün yeteneklerimizi birleştirirsek bunu başarabiliriz” ifadeleri kullanıldı.

Moğollar da 5 Ağustos günü Özgürlük Parkı’nda saat 21.00’da konser verecek.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler