Kayyum yönetimindeki Bismil Belediyesi'nde yolsuzluk iddiası

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, kayyum yönetimindeki Bismil Belediyesi’ne alınan sözleşmeli müdürün belediyeye ait malzemelerin satışından elde edilen parayı zimmetine geçirdiği iddiasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu.

Kayyum yönetimindeki Bismil Belediyesi'nde yolsuzluk iddiası

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, kayyum atanan Bismil Belediyesi'ndeki "yolsuzluk" iddialarına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanı'na soru önergesi verdi.

'Zimmetine para geçirdi'

Farisoğulları, verdiği soru önergesinde Bismil Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarını şu sözlerle anlattı: "4 Şubat 2017 tarihinde Bismil Kaymakamı Turgay Gülenç, Bismil Belediyesi’ne kayyum olarak atanmış, sonrasında Zuhal Elitok’u sözleşmeli statüde müdür olarak işe almıştır. Bismil’de yaşayan yurttaşlar tarafından bize gelen şikayetlerde müdür olarak belediyede işe alınan Zuhal Elitok’un belediyede birçok birime baktığı ve Elitok’un Bismil Belediyesi’ne ait hurda malzemelerinin defaatle satışını yaptığı ancak, bu satışlardan elde edilen geliri belediye havuzuna aktarmadığı iddia edilmiştir. Yine tarafımıza gelen bu şikayetlerde, Zuhal Elitok'un bu satışlardan elde edilen parayı zimmetine geçirdiği söylenmiştir. Bu olayların duyulması akabinde Zuhal Elitok’un eşi olduğu iddia edilen polis memurunun, olayı bilen kişileri şikayetlerinden vazgeçmeleri için 'hakkınızda FETÖ’cü diye işlem yaparım, PKK, KCK fişlemesi yaptırırım' şeklinde tehdit ettiği tarafımıza bildirilmiştir." 

İddiaları Soylu'ya sordu

Farisoğulları, iddia edilen yolsuzluğa ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle, şu soruları yöneltti:

"* Bismil Belediyesi’nde gerçekleştiği iddia edilen ve Bismilli yurttaşlar tarafından şikayete konu olan yolsuzluk ile ilgili bakanlığınızın bilgisi var mıdır?

* Zuhal Elitok’un, Bismil Belediyesi’ne ait satışlardan elde edilen parayı zimmetine geçirdiği iddiaları doğru mudur?

* Bismilli yurttaşların tarafımıza ilettiği iddialara göre; hurda malzemelerinin satışıyla elde edilen paranın akıbeti ile ilgili, Müdür Zuhal Elitok hakkında Bakanlığınız soruşturma açacak mı?

* Bize ulaşan bilgiler çerçevesinde, bu yolsuzlukları ihbar etmek isteyen kişileri tehdit eden kişinin, Zuhal Elitok’un polis memuru olarak ilçede görev yapan eşi olduğu iddiaları doğru mudur? Söz konusu polis memuru hakkında Bakanlığınız bir soruşturma açacak mı?

* Bismil Belediyesi’ne kayyum atandıktan sonra yapılan ihaleler ve bu ihalelerden belediyenin elde ettiği gelirler ne kadardır?

* Belediyelere kayyum ataması sonrası, birçok belediyede ortaya çıkan usulsüzlük ve yolsuzluk Sayıştay raporlarına ve basına yansımıştır. Söz konusu raporlar ve haberlere ilişkin Bakanlığınız tarafından bir araştırma yapılmış mıdır? Bu yönlü bir araştırma yapılmışsa, hangi belediyelerde yapılmış veya yapılmaktadır?”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler