Kayıp Interpol şefi Çin’de sorgulanıyor iddiası

Bir haftadan bu yana kayıp olan ve Fransız polisinin bulunması için bugün soruşturma açtığı Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) Başkanı Meng Hongwei’nin Çinli yetkililer tarafından sorgulandığı iddia edildi.

Kayıp Interpol şefi Çin’de sorgulanıyor iddiası

Interpol Başkanı Meng Hongwei'nin Çin'de sorgulandığı Çinli South China Morning Post gazetesi tarafından iddia edildi.

Gazete kaynağının ismini açıklamazken, Meng’in geçen hafta ‘Çin’e iner geçmez’ yetkililer tarafından sorgulanmak üzere ‘götürüldüğü’ belirtildi.

Haberde Meng’in neden araştırıldığı veya nerede tutulduğu açıklanmadı.

Konuya dair Çin’den de resmi açıklama gelmedi.

Çin’deki yasalar uyarınca, gözaltına alınan şüphelinin ailesi ya da işvereni, soruşturmaya engel olabilecek durumlar dışında 24 saat içinde haberdar ediliyor.

Fransız Europe1 haber sitesi bugün 64 yaşındaki Meng’e yaklaşık bir haftadır ulaşılamadığını açıklamıştı. Habere göre Interpol şefi, 29 Eylül’de Fransa’dan ayrılıp Çin’e gidecekti ancak söz konusu tarihten bu yana Meng’den haber alınamıyordu. Çocuklarıyla birlikte Interpol’un genel merkezinin de bulunduğu Fransa’nın Lyon kentinde yaşayan Meng’in eşinin kayıp ihbarında bulunduğu ve polise ifade verdiği aktarılmıştı.

Meng, Fransız Mireille Ballestrazzi’nin ardından Kasım 2016’da Interpol başkanı seçilmişti. Hongwei daha önce Çin’in kamu güvenliği bakan yardımcılığını yürüyordu.

Çin, Interpol’ü kullandı iddiası

İnsan hakları savunucuları Hongwei’nin kurumun başına atanmasına şiddetle karşı çıkıyordu. Uluslararası Af Örgütü, Çin’in uzun süredir Interpol’ü yurt dışındaki muhalifleri ve mültecileri tutuklamak için kullandığını savunuyor. Çin ülke dışındaki vatandaşlarının yakalanması için daha önce Interpol’ü kullanmış, 2014 yılında yolsuzlukla suçladığı yaklaşık 100 kişi hakkında kırmızı bülten çıkartmıştı.

(DİKEN)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler