‘Osman Kavala’nın tutuklu kaldığı her gün ülkemiz adına utanç, iktidar adına suç, yargı adına hukuk ihlalidir’

15 Temmuz darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’yı ziyaret için Silivri Cezaevi’ne giden sanatçı, yazar ve aydınlardan oluşan 33 kişilik heyet tarafından yapılan basın açıklamasında, “Osman’dan suçlu yaratamazsınız” denildi.

‘Osman Kavala’nın tutuklu kaldığı her gün ülkemiz adına utanç, iktidar adına suç, yargı adına hukuk ihlalidir’

SiyasiHaber

Grup adına Lale Mansur tarafından okunan basın açıklamasında, Kavala’nın gözaltına alınması, tutuklanması ve iddianame bile hazırlanmaksınız tutuklu kalmasının ülkede hüküm süren rejimin ve yargının durumunun özeti ve aynası olduğu belirtildi. Kavala’nın, varını yoğunu halkların, kültürlerin, inançların yakınlaşması için, sivil toplumun güçlenmesi, çağdaş evrensel değerlere ulaşılması ve barış için harcadığı belirtilen açıklamada, tutuklanmasının sebebinin de bu çabaları olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “Osman’dan ne ahlaksız ihbarlar, ne sahte deliller, ne de karanlık merkezlerde kurulan komplolarla suçlu yaratabilirsiniz. Tutuklu kaldığı her gün ülkemiz adına utanç, iktidar adına suç, yargı adına hukuk ihlalidir” denildi.

Açıklamanın ardından HDP Milletvekili Osman Baydemir, CHP Milletvekili Serdar Kuyucuoğlu ve Hasip Kaplan heyet adına Kavala ile görüşmeye ve yapılan açıklamayı iletmeye gittiler.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Osman Kavala’nın gözaltına alınması, tutuklanması, hakkında iddianame bile hazırlanmaksızın tutuklu kalması ülkede hüküm süren rejimin, iktidarın ve yargının durumunun özeti ve aynasıdır. Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından Kavala’yı tanıyanlar, çabalarını, faaliyetlerini, topluma katkılarını bilenler, sadece yakınları, arkadaşları değil desteğini almış binlerce insan onun terörle, şiddetle, darbe ile, komplolarla suçlanacak son kişi olduğunun tanıklarıdır. Osman Kavala’nın suçu; varını yoğunu halkların, kültürlerin, inançların yakınlaşması için, sivil toplumun güçlenmesi, çağdaş evrensel değerlere ulaşılması ve barış için harcamış olmasıdır. Hedef hâline getirilmesi ve tutuklanmasının nedeni de budur zaten. Osman’dan ne ahlaksız ihbarlar, ne sahte deliller, ne de karanlık merkezlerde kurulan komplolarla suçlu yaratabilirsiniz. Tutuklu kaldığı her gün ülkemiz adına utanç, iktidar adına suç, yargı adına hukuk ihlalidir.

Vakit geçirmeksizin tahliyesini ve uğratıldığı haksız muamele için kendisinden ve toplumdan özür dilenmesini talep ediyoruz."

Metne imza atan isimler şöyle:

Ayşe Erzan, Ayşenur Aslan, Binnaz Toprak, Cihangir İslam, Çiğdem Mater, Derya Tolgay, Ferhat Tunç, Funda Oral, Füsun Ertuğ, Gençay Gürsoy, Gülseren Onanç, Gürhan Ertür, Hacer Ansal, Hasan Cemal, Hüsnü Okçuoğlu, Kadir Akın, Lale Mansur, Nadire Mater, Nesrin Nas, Nesteren Davutoğlu, Nurcan Baysal, Nurten Ertuğrul, Oya Baydar, Oya Berberoğlu, Ömer Madra, Serdal Kuyucuoğlu, Servet Demir, Şanar Yurdatapan, Tuğrul Eryılmaz, Viki Çiprut, Yasemin Bektaş, Zeynep Tanbay, Abdullah Demirbaş, Osman Baydemir, Nazar Büyüm, Hasip Kaplan, Mustafa Paçal, Turhan Önal, Nesim Ovadya İzrail, Hülya Karapınar.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler