Kavala tutuklandığı gün yaşadıklarını anlattı: Buzdolabımı bile başkalarına verdim

Geçtiğimiz günlerde Gezi Parkı Davası’nda hakkındaki suçlamalardan beraat ederek tahliye olan Osman Kavala, aynı günün devamında 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin başka bir dosyadan tutuklanmıştı. Kavala, konuyla ilgili CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’e konuştu.

Kavala tutuklandığı gün yaşadıklarını anlattı: Buzdolabımı bile başkalarına verdim

 

840 gün boyunca gerekçesiz bir şekilde cezaevinde tutulan ve kısa zaman önce Gezi Parkı Davası’nda hakkındaki bütün suçlamalardan beraat ederek tahliye olan Osman Kavala, aynı günün devamında bu kez 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin başka bir dosyadan tutuklanmıştı.

 

'Çok sıra dışı vahim adaletsizlikle karşı karşıyayım'

Kavala, tutuklanmasının ardından kendisini Silivri Cezaevi’nde ziyarete gelen CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’e tahliye edilme ve hemen ardından tekrar tutuklanma süreçlerinin detaylarını anlattı. Kavala, “Uğradığım büyük haksızlığa, hukuksuzluğa tabii ki üzülüyorum. Ama aynı zamanda ülkemin ve yargı kurumunun içine düştüğü vahim hale üzülüyorum. Çok sıra dışı vahim adaletsizlikle karşı karşıyayım. Ama bu haksızlığın da eninde sonunda hukuk yoluyla giderileceğine olan inancımı koruyorum” dedi.

 

'Televizyonu, buzdolabını başka hükümlülere bıraktım'

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ’ın haberine göre, Mahkemenin bütün sanıklar hakkında beraat kararı vermesinin ardından koğuşta eşyalarını toplamaya başladığını belirten Kavala konuşmasını şöyle sürdürdü: “Televizyonu, buzdolabını başka hükümlülere bıraktım. Eşyalarımla birlikte cezaevi aracıyla Silivri’den çıkarıldım. Herhalde yakınlarımın beklediği yere götürülecektim. Az sonra cezaevi arabası yolda durdu. Bir süre içinde bekledik. Sonra arabaya yanaşan bir sivil hakkımda yeni bir gözaltı kararı olduğunu belirtti. Ondan sonra doğrudan emniyete götürüldüm. Tutukluluk kararı sonrasında Silivri’de aynı koğuşa geri koydular.”

Kavala yeni tutukluluk kararında da ilk tutuklandığı zamandaki gibi savcı yüzü görmeden hakim karşısına çıkarıldığını belirterek, “Emniyetteki gözaltının ardından savcılığa gittiğimde savcının çıktığını ve mütalaasını bıraktığını söylediler. Sonra hâkimin önüne gittim. O da yeni hiçbir şey sormadı. Tutukluluk kararımı açıkladı” dedi.

 

“Türk mahkemeleri AİHM’in kararını yok sayıyor”

15 Temmuz darbe girişimiyle ilişkisi olduğu iddia edilerek tekrardan tutuklanması kararının birçok açıdan sorunlu olduğunu dile getiren Osman Kavala konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Öncelikle 2 yıl 4 aydır hazırlanmamış bir iddianame var ortada. Ayrıca tam da bu dosya hakkında birkaç ay önce yargı reformu kapsamında zaten tahliye kararı verilmişti. Yani dün tahliye kararı verdikleri dosyayı ısıtıp yeniden gündeme getirerek içeride tutuyorlar beni. Üçüncü olarak AİHM’nin hakkımda verdiği ihlal kararı sadece Gezi davası dosyasındaki iddialara yönelik değildi. Baştaki tüm suçlamaları içeriyordu. Yani şimdi yeniden gündeme getirilen 15 Temmuz dosyasındaki haksız ve gerçeğe aykırı suçlamalar üzerine de bu kararını vermişti. Bu yüzden AİHM’nin ‘Derhal salıverilsin’ kararı Türk mahkemelerince hâlâ yerine getirilmemiş durumda.”

 

Ayrıca Osman Kavala’yı Silivri Cezaevi’nde ziyarete gelen CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de konuyla ilgili bir açıklama yaparak Osman Kavala’nın yeniden tutuklanması kararına tepki göstererek şu sözleri sarfetti:

“Türkiye’de hukuk devletinden nasıl süratle uzaklaşıldığını ve yargının siyasi baskı altında bağımsızlığını, tarafsızlığını nasıl yitirdiğini görmek isteyenler için Kavala’nın tutukluluğu en önemli göstergedir. Kavala’nın, Selahattin Demirtaş’ın durumları demokrasimiz açısından turnusol kâğıdı gibi. Her ikisi de uymakla yükümlü olduğumuz AİHM kararlarına rağmen, siyasi baskılarla Silivri ve Edirne zindanlarında tutulduğu müddetçe Türkiye’de demokrasiden ve hukuk devletinden bahsedemeyiz.”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler