Katalonya'da eski Başkan Yardımcısı dahil 4 siyasinin hapis cezası onaylandı!

İspanya yargısı, eski Katalonya Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras, eski kabine üyesi Jaoquim Forn ve iki Katalan siyasi liderin hapis cezasını onayladı. Yargıç, eski Katalonya kabinesinin 6 mensubunun ise serbest bırakılmasına hükmetti.

Katalonya'da eski Başkan Yardımcısı dahil 4 siyasinin hapis cezası onaylandı!

Mahkeme kaynaklarından yapılan açıklamaya göre 'isyana teşvikle' suçlanan eski Katalonya Başkan Yardımcısı Junqueras, eski kabine üyesi Forn, Katalan Ulusal Meclisi (ANC) Başkanı Jordi Sanchez ile Òmnium Cultural adlı sivil toplum kuruluşunun başkanı Jordi Cuixart'ın kefaletle serbest bırakılması talebi reddedildi.

27 Ekim'de Madrid'in tanımadığı tek taraflı bağımsızlık ilanını yapan ve Madrid tarafından görevlerine son verilerek gözaltına alınan eski Katalonya kabinesinin 6 üyesinin ise 100. 000'er euro'luk kefaletle serbest bırakılmalarına karar verildi.

Katalan liderler bağımsızlık ilanından önce Anayasa Mahkemesi'nin yasağına rağmen bölgede bağımsızlık referandumu yapmıştı.

Madrid bunun üzerine özerk Katalonya bölgesinin yönetimini eline alarak yerel hükümeti feshetmişti.

, Oriol Junqueras

Oriol Junqueras

Puıgdemont ve 4 eski bakan Brüksel'de mahkemeye çıkacak

Belçika'nın başkenti Brüksel'de olan Eski Katalonya Devlet Başkanı Carles Puigdemont ve 4 eski Katalan bakan da bugün yeniden mahkemeye çıkarılacak.

Mahkeme Puigdemont ve 4 ayrılıkçı bakanın İspanya'ya iade edilmeleri kararını verebilir.

Puigdemont ve bakanlar Madrid'in kendilerine yönelttiği başkaldırı ve isyana teşvik suçlamalarını kabul etmiyor.

İki davada da temyiz yolu açık

Puigdemont'un isminin 21 Aralık'ta Katalonya'da yapılacak seçimlerde partisi Katalonya Avrupa Demokrat Partisi (PDeCAT) tarafından aday listelerinin başında gösterilmesi bekleniyor.

Muhafazakar sağ parti PDeCAT, 2015 yılından, azledildikleri 27 Ekim tarihine kadar, Katalan Cumhuriyetçi Sol Parti (ERC) ile koalisyon ortaklığı içinde bölgeyi yönetiyordu. 

Puigdemont ve 4 eski bakanın davası ile Junqueras'ın davası konusunda temyiz yolu açık.

İki davada da nihai kararın 21 Aralık'taki seçimlerden sonra verilmesi bekleniyor.

Sputnik

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler