Kaş halkı otoyol projesine karşı hukuk mücadelesi veriyor

Kaş-Kalkan arasında planlanan otoyola karşı yaşam savunucularının tepkisi sürüyor. Kaş halkı otoyol projesine karşı açılan davaların takibinde.

Kaş halkı otoyol projesine karşı hukuk mücadelesi veriyor

28,7 km olarak planlanan Kaş-Kalkan otoyolu üzerinde 7 arkeolojik ve 2 doğal sit alanının bulunduğu ve bölgenin doğal dengesine onarılmaz hasarlar verileceği belirtiliyor.
Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun bölgeden otoyol ve viyadük geçirilmesine izin vermesinden sonra yöre halkı, Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği ve TMMOB Peyzaj Mimarları Odası tarafından projeye karşı 2 ayrı dava açıldı. 

1. derece SİT statüsüyle korunan Kaputaş Kanyonu’ndan da geçecek olan otoyol için ”ÇED mecburiyeti” istemiyle açılan ilk davada, bilirkişi heyeti bölgede incelemelerde bulundu ve halkın taleplerini değerlendirdi.

Davanın avukatı Tuncay Koç, dünyaca ünlü Kaputaş Kanyonu’nun halihazırda 1. derece SİT alanı olarak koruma altında olduğunu, bölge üzerinden tam 2410 metre boyunca geçerek geri dönüşsüz hasarlar verecek olan otoyoluna Evet diyen Koruma Kurulu’nun onay yetkisinin olmadığını ve hep birlikte davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirtti.

(AntalyaEkoloji)

Fotoğraf: Muzaffer Asma

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler