Karşıyaka’da palmiye tepkisi

Karşıyaka’da palmiye tepkisi

İzmir Karşıyaka’da, Mavişehir ile Karşıyaka arasında inşa edilecek tramvay hattı için sahil şeridindeki 1300 palmiyenin yerlerinden sökülerek başka bir alana taşınacak olmasına tepkiler artarak devam ediyor.

Sosyal medyada örgütlenen Karşıyakalılar 17 Mayıs Pazar günü sahil şeridinde insan zinciri oluşturacak.

Mavişehir-Karşıyaka-Alaybey sahil güzergâhında inşa edilmesi planlanan yaklaşık 10 kilometrelik tramvay hattı için, sahildeki 1300 palmiye ağacının sökülmesine karar verildi. Karşıyaka Belediyesi ağaçlara astığı levhalara, ağaçların ağzından, “Kaldırımlarda yayaların daha rahat geçişini sağlamak için Mutluluk Ormanı’na taşınıyorum. Bizi merak eden vatandaşlarımızı ziyarete bekliyoruz” yazdı. Bazı yurttaşlar da bu levhaların üzerinde tepkilerini ifade eden, “İBB aklını başına al, gel de gör bak ne oluyor” yazdı.

1300 palmiye ağacının sökülerek başka yerlere taşınacağını öne süren yurttaşlar, eylem kararı aldı. 17 Mayıs Pazar günü 16.00’dan itibaren sahil şeridinde toplanacak İzmirliler, 19.12’de insan zinciri oluşturarak palmiyelerin sökülmesini protesto edecek.

2014’ün Mart ayında sonuçlanan Karşıyaka-Mavişehir Tramvay ihalesini Gülermak AŞ kazandı. Kamuoyunda AKP’ye yakınlığıyla tanınan Gülermak AŞ adlı firma, ihalelere zaman zaman Soma Yırca’daki zeytin ağaçlarını kesen Kolin İnşaat’la birlikte konsorsiyum oluşturarak giriyor. Gülermak AŞ’nin sahibi Kemal Tahir Güleryüz aynı zamanda Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Üyesi. Gülermak firması, Ankara’daki Başkentray ve Keçiören metrosunu, Mecidiyeköy-Mahmutbey metro ihalesini, Kolin AŞ ile birlikte gerçekleştirmişti. Gülermak, Kadıköy-Kartal metrosunu yapan konsorsiyumun ortaklarından biri olarak da tanınıyor.

Karşıyaka-Mavişehir Tramvay projesinin vagon ihalesini ise 2009’da Köksal Toptan’ın başkanlığı sırasında TBMM Onur Ödülü alan Durmazlar Makine adlı firma kazandı.

Aziz Kocaoğlu, tepkiler üzerine twitter üzerinden ağaçları taşıyacaklarını tekrar belirtti.

 

1- Karşıyaka Tramvayı için ağaç kesimi olmayacak. Güzergah üzerindeki ağaçları taşıyarak yine Karşıyaka sahillerinde yaşatacağız.

— Aziz Kocaoğlu (@bskazizkocaoglu) 12 Mayıs 2015

Etiketler: Aziz Kocaoğlu, İzmir

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler