Karşı Lig takımı Fahrenheit 451 İstanbul Maratonu'nda çocuk kütüphaneleri için koştu

Bu yıl 40.'sı düzenlenen İstanbul Maratonu birçok yurttaşın ve STK'nın katılımı ile gerçekleşti. Karşı Lig takımı Fahrenheit 451 Maraton'a çocuk kütüphaneleri için farkındalık yaratmak ve destek sağlamak amacıyla katıldı.

Karşı Lig takımı Fahrenheit 451 İstanbul Maratonu'nda çocuk kütüphaneleri için koştu

SiyasiHaber

Erkeklerde birinciliği Kenya'lı atlet Shaderack Korir'in kadınlarda ise Yasemin Can'ın kazandığı İstanbul Maratonu 40.'cı yılını geride bıraktı. Yurttaşların ve Sivil Toplum Kuruluşlarının katıldığı Maraton'da dile getirilen talepler dikkat çekti.

Gezi Direnişi sırasında Eskişehir'de esnaf ve polis tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz adına kurulan ALİKEV maratonda öğrencilere burs için koşarken Kadıköy kütüphane dostları ve Gezi parkı direnişi sonrası alternatif futbol amacıyla kurulan Karşı Ligden Fahrenheit 451 takımı da Türkiye'de sayıları yok denecek kadar az olan çocuk kütüphanelerinin artması ve daha fazla duyurulması amacıyla maratondaki yerini aldı.

Maratona Fahrenheit 451 takımı ile katılan Kadim Fırat, maratona katılım amaçlarının çocukların oyun oynayıp sosyalleşebileceği de bir alan olan ve aynı zamanda nitelikli eğitime ulaşabilecekleri çocuk kütüphanelerinin artırılması olduğunu söyledi.

Bu taleplerinin maratonla başlayıp maratonla sınırlı olmadığını aktaran Fırat, hem talep oluşturma hem de bu kamusal hakkı toplumun gündemine yerleştirmek istediklerini ifade etti.

Fırat, maratona çocuk kütüphanelerinin artırılması talebiyle çıkmalarını, "İstanbul’daki çocuk kütüphanelerinin çok yetersiz olduğunu ve var olanların da niteliksiz olduğunu görüp durumun içler acısı olduğu kanısına varıp bu işe koyulma evresini başlattık" sözleriyle açıkladı.

Şimdiye kadar olumsuz herhangi bir tepki ile karşılaşmadıklarını dile getiren Fırat bütün bireylerin bu oluşum için kendilerine destek sunmasını beklediklerini aktardı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler