‘Kardeşim el Beşir’ soykırım ve savaş suçlarından Lahey’e teslim edilecek

Sudan’da kitlesel protestolar sonrası görevden alınan eski devlet başkanı ‘Darfur Kasabı’ Ömer el Beşir yargılanmak üzere Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne teslim edilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aralık 2017'de Sudan ziyaretinde el Beşir için "Kardeşim el Beşir” ifadesini kullanmıştı.

‘Kardeşim el Beşir’ soykırım ve savaş suçlarından Lahey’e teslim edilecek

 

SiyasiHaber

Sudan'da geçtiğimiz yıl halk isyanıyla devrilen 30 yıllık eski diktatör Ömer el Beşir, Darfur'daki soykırım ve insanlığa karşı suçlardan yargılanmak üzere Lahey’deki  Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) teslim edilecek. Sudan'ın yeni yönetimi Egemenlik Konseyi, hakkında tutuklama kararı olan herkesin Lahey'e teslim edileceğini açıkladı. Kararın, Konsey ile Darfur’daki isyancı gruplar arasındaki barış görüşmelerinin sonucunda alındığı öğrenildi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Darfur’da işlenen soykırım, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar nedeniyle Beşir hakkında 2009 ve 2010 yıllarında uluslararası tutuklama kararları almıştı. El Beşir, geçtiğimiz nisan ayında devrilmesi sonrası ülke içinde yolsuzluktan yargılandığı davada iki yıl hapis cezası almıştı.

Ömer el Beşir’in Lahey’e teslim edileceğini dün yaptığı açıklamayla duyuran Sudan Hükümet Sözcüsü Muhammed Hasan Eltaş, “Yaraları iyileştirmezsek adaleti sağlayamayız. Haklarında tutuklama kararı olan herkesin UCM önüne çıkmasını kabul ettik. Bunu çok açıkça söylüyorum” diye konuştu.

Ömer el Beşir’in avukatı Reuters Ajansı'na yaptığına açıklamada, el Beşir’in Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni siyasi bir mahkeme olarak gördüğünü bu nedenle de reddettiğini açıkladı. Avukatı ayrıca, el Beşir’in ‘Sudan yargısının her vakayı değerlendirebilecek güçte olduğuna inanıyorum’ dediğini aktardı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin el Beşir hakkında 2009 ve 2010 yıllarında uluslararası tutuklama kararları almasının ardından, el Beşir Mısır, Suudi Arabistan, Güney Afrika ve Türkiye’ye ziyaretler gerçekleştirdi. Özellikle el Beşir’in Türkiye ziyareti’ne Avrupa Birliği’nden şiddetli eleştiriler gelmiş, AKP iktidarı tarafından eleştirilere “sizi ilgilendirmez" yanıtı verilmişti.

Aralık 2017’de ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sudan’a Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı düzeyindeki ilk ziyaretini gerçekleştirerek, Ömer el Beşir ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sudan ziyareti sırasında şu konuşmayı yapmıştı: “Cumhurbaşkanlığı düzeyinde Sudan'a yapılan ilk ziyaret. Ömer El Beşir'e dünyadaki malum güçlerin nasıl baktığı bir gerçek. Uluslararası Ceza Mahkemesi İstanbul'da İslam İşbirliği Teşkilatı'nın zirvesini yaptığımız sırada bize mektup gönderip Ömer El Beşir'i tutuklayıp onlara vermemizi istedi. Böyle bir şeye ancak gülünür. Sen FETÖ'nün başını bana teslim etmek için en ufak bir mücadele vermeyeceksin, kalkacaksın Ömer Beşir'i benden isteyeceksin. Çok gülünç konumdaki uluslararası kurumlar var".

Erdoğan, Ömer el Beşir ile birlikte düzenlediği ortak basın açıklamasında da, “Sudanlı kardeşlerimiz ticari ve ekonomik amborgolarla hayattan tecit edildi. Biz bu tür tecrit programlarına karşı olduğumuzu her zaman söyledik Sudan'ın yanında olduk. Geldiğimiz noktada itirazlarımızın ne kadar doğru olduğunu görüyoruz. Kardeşim el Beşir'in politikalarının ciddi payı olmuştur" ifadelerini kullanmıştı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler