'Karargah rahatsız' gerginliği!

Hürriyet gazetesi 25 Şubat Cumartesi günü Hande Fırat imzasıyla "Karargâh rahatsız" başlıklı bir haber yayımladı. Haberde, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a yönelik eleştiriler ve bazı iddiaların TSK'da rahatsızlık yarattığı iddia edildi. Haberin ardından iktidar ve muhalefet kanadından peş peşe açıklamalar geldi.

'Karargah rahatsız' gerginliği!

İktidar, Genelkurmay Karargahı'ndan çıkan bu manşete ilk gün fazla tepki göstermezken, muhalefetten Hürriyet gazetesine iktidarı yaklaşan 'başkanlık referandumu' öncesinde mağdur rolüne sokma görevi verildiği eleştirileri geldi. 

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu söz konusu haberle ilgili olarak "Yandaşlar hep bir ağızdan mağduriyet türküsüne başlamış" görüşünü savunmuştu. 

AKP yandaşı gazeteciler ise Hande Fırat'ı hedef tahtasına oturttu.

Başbakan Binali Yıldırım, Hande Fırat'ın Hürriyet gazetesinde yayımlanan haberi için ilk açıklamasını pazar günü Kahramankazan'da gerçekleştirdiği mitingde yapmıştı. 

Binali Yıldırım, "'Karargâh rahatsız' manşetleriyle hükümete ayar vermeye çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.

'Karargâh rahatsız' haberi pazartesi gününe damga vuran gelişmelere neden oldu. 

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, programında olmamasına rağmen öğle saatlerine doğru Çankaya Köşkü'ne çıktı. Başbakan Binali Yıldırım ile Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın görüşmesi basına kapalı gerçekleşti. Görüşmenin ana gündem maddesinin Hürriyet gazetesinin manşeti olduğu belirtildi.


Bu gelişmeden kısa bir süre sonra Hürriyet gazetesi ve Hande Fırat hakkında soruşturma başlatıldığı haberi ajanslara yansıdı. 

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Hakan Sağlam'ın suç duyurusu üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada Hande Fırat ifadeye çağrıldı.


 

Sabah saatlerinde Başbakan Binali Yıldırım ile sürpriz bir görüşme gerçekleştiren Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, akşam saatlerinde de Beylerbeyi Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştü. Basına kapalı gerçekleştirilip, sonrasında bir açıklama yapılmayan görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.

Haber gün içinde pazartesi gününe damga vurmaya devam etti. Açıklama bu kez Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'tan geldi. 

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Numan Kurtulmuş şu açıklamayı yaptı: 

"Bu manşetin karargah rahatsız şekilde algılanmaması gerek. Birileri 15 Temmuz'dan sonra TSK'nın yeniden itibar kazanarak operasyonlar yapmasından ve bu operasyonlardan da başarı kazanmasında birileri şüphesiz rahatsız oluyor. Türk silahlı kuvvetlerimiz asla siyasetin içine çekilemez. Türkiye eski Türkiye değildir. Herkes söylediklerine dikkat etmesi lazım. Öyle manşet atarak ayar vermesi mümkün değildir. Türk Silahlı Kuvetleri'ni kimsenin siyasetin içine sokması mümkün değildir. Zamanında yapılan Türk Silahlı Kuvvetleri'ni itibarsızlaştırma çalışmalarının ülkeye ne kadar zarar verdiği ortadadır.

Hande Fırat'ın haberi salı günü de gündemdeki yerini korudu. Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, bir köşe yazısı kalem alıp Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'a seslendi. 

"Konuşsanıza Hulusi Paşa! Neden susuyorsunuz ki?" ifadelerini kullanan Ahmet Hakan, "Desenize: 'Hürriyet’teki haberin arkasında biz varız. O haberle biz, Genelkurmay’a yönelik haksız eleştirilere cevap verdik. Seçilmiş Cumhurbaşkanı’na ve hükümete laf etmek ne haddimize! Biz ki FETÖ’cülerin darbe girişimini püskürtmüş, onların vaatlerini elimizin tersiyle itmiş askerleriz. Bizim üzerimizden Hürriyet’e yüklenmek, Hürriyet’e büyük haksızlıktır' Neden susuyorsunuz" diye yazdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da "Karargâh rahatsız" manşetiyle ilgili ilk açıklamasını salı günü yaptı. 

Pakistan ziyareti öncesinde havalimanında basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, Hürriyet gazetesine sert çıktı. Erdoğan açıklamasını yaparken yanındaki isimlerden biri de Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'dı. 

"Açık ve net söylüyorum; terbiyesizliktir, seviyesizliktir" diyen Erdoğan, "Bizi kendi içimizde kim birbirimize düşürmek istiyorsa, açık ve net söylüyorum bedelini ağır ödeyecektir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın bu açıklamasından kısa bir süre sonra Genelkurmay Başkanlığı haberle ilgili olarak açıklama yaptı. 

TSK'nin internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, "Yapılan değerlendirmenin içeriği, dikkat ve hassasiyetle düzenlenmiş, “Karargâh Rahatsız, Karargâh’ta Rahatsızlık, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Rahatsızlık vb.” gibi ibareler söz konusu dahi olmamıştır. Sorulan sorulara özetle, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin iç politika malzemesi haline getirilmemesi, şahsi işlerden uzak tutulması gerektiği” ifade edilmiştir. Kararlılık ve azimle terörle mücadele edildiği, Fırat Kalkanı Harekâtı’nın başarıyla tamamlandığı bir dönemde bu tür iddia ve iftiralarla gündemi bulandırma çabalarını esefle karşılıyoruz. Bu açıklamayı Türk Silahlı Kuvvetleri ile devlet ve hükümet arasında bir sorun varmış gibi yansıtmak, olayı saptırmaktır. Cevap verilen eleştirilerin muhatapları bellidir" denildi.

Salı günü açıklamalar birbirini izledi... Erdoğan ve TSK'nin açıklamalarının ardından Hürriyet gazetesi de bir açıklama yaptı. Gazete, manşetindeki "Karagâh rahatsız" ifadesi için "editoryal hata" dedi. 

"Bu başlığa böyle bir anlam yüklenmesi aklımızın ucundan dahi geçmemiştir. Böyle bir kasıt kesinlikle söz konusu değildir. Kasıt bu olmamakla birlikte ‘karargahta rahatsızlık’ başlığı maksadı aşan bir editoryal hata olarak görülebilir" ifadelerini kullanan gazete yönetimi, "Bunun için üzgünüz. Ordumuzun yıpratılması, iç siyasete çekilmeye çalışılması her Türk vatandaşının reddetmesi gereken bir durumdur. Ordumuzun seçimle işbaşına gelmiş sivil iradenin emrinde olması demokrasimiz için vazgeçilmez bir şarttır" açıklamasını yaptı.

(CUMHURİYET)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler