‘Karantinalar koronavirüsü durdurmak için yeterli değil’

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Programı Genel Müdürü Michael Ryan, koronavirüs salgınının durdurulması için karantinanın yetersiz olduğunu, etkili halk sağlığı tedbirleri alınmadığı takdirde hastalığın geri sıçrayacağını söyledi.

‘Karantinalar koronavirüsü durdurmak için yeterli değil’

 

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durumlar Programı Genel Müdürü Michael Ryan, mevcut karantina önlemlerinin salgını tamamen durdurmak için yeterli olmayacağına dikkat çekti. Michael Ryan, etkili halk sağlığı önlemleri alınmadığı taktirde karantinalar sonrası hastalığın geriye sıçrayacağına işaret ederek, “Gerçekten odaklanmamız gereken şey virüsü taşıyan hastaları bulmak ve onları karantinaya almak, hastaların bağlantılarını bulmak ve onları da izole etmek" diyen Ryan, "Şu anda karantinalarla ilgili tehlike şu; etkili halk sağlığı önlemlerini uygulamaya koymazsak bu hareket kısıtlamaları ve karantinalar kaldırıldığında hastalık geriye sıçrayacaktır” dedi.

315 bin 76 vakanın görüldüğü Dünya genelinde şu ana kadar koronavirüs nedeniyle 13 bin 581 kişi hayatını kaybetti, 95 bin 890 kişi ise tedavi edildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler