Salgını frenleyen Çin’i iktisaden baltalamak için kollar sıvandı

Koronavirüs salgını nedeniyle ABD’nin Çin’i suçlamasının ardından Avusturalya da salgın konusunda Çin’in “şeffaf” olmadığı gerekçesiyle uluslararası bağımsız bir soruşturmaya tabi tutulması gerektiğini ileri sürdü.

Salgını frenleyen Çin’i iktisaden baltalamak için kollar sıvandı

SiyasiHaber

Salgını kısa zamanda frenleyerek uluslararası kapitalist hiyerarşi içinde avantajlı bir durum kazanan Çin’i suçlama yarışı başladı. Trump’ın ‘Çin’in salgının sonuçlarıyla yüzleşmesi gerekir’ çıkışının ardından Avusturalya Hükümeti de uluslararası bağımsız bir soruşturma komisyonu oluşturulmasını talep etti.

ABD ve diğer kapitalist ülkelerin salgın nedeniyle içine yuvarlandıkları ve uzun süreceği artık kesinleşen iktisadi kriz nedeniyle uluslararası kapitalist hiyerarşide Çin’in öne çıkmasını önlemek için suçlama yarışına giriştikleri tartışmasız bir gerçek.

ABD başta olmak üzere kapitalist ülkeler başlangıçta salgının kontrol altına alınabileceği ve ekonomilerine çok fazla zarar vermeyeceği düşüncesiyle Çin’e yönelik suçlamalarda bulunmuyorlardı. Bırakalım 2020 yılını, 2021 yılında bile salgın nedeniyle kapitalist ülkelerin beklenmedik ölçüde daralacağının ortaya çıkmasıyla birlikte, Çin’i suçlama yarışı da hız kazandı. ABD’yi takip eden Avustralya’nın ardından diğer kapitalist ülkelerin de aynı koroya dahil olacakları görülüyor.

 

Avusturalya bağımsız soruşturma istedi

Covid-19 nedeniyle Çin üzerindeki uluslararası baskı artarken Avustralya soruşturma açılmasını istedi.

ABD Başkanı Trump'ın 'Çin’in salgının sonuçlarıyla yüzleşmesi gerekir' derken Avustralya Hükümeti de uluslararası bir soruşturma talep etti.

Çin'in şeffaflığı konusunda çok ciddi kaygılarının olduğunu söyleyen Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, "Koronavirüs salgınını ilgilendiren sorunlar uluslararası bağımsız bir soruşturmayı gerektiriyor." dedi.

Marise Payne virüsün oluşumu, salgınla mücadele ve elde edilen bilgilerin diğer ülkelerle paylaşılması noktasında bilinmeyen detayların olduğunu ve bunun ancak bağımsız bir soruşturma sonucunda açıklığa kavuşabileceğini belirtti.

ABD gibi Dünya Sağlık Örgütü'ne yönelik eleştirel bir tutum sergileyen Avustralya, DSÖ'nün attığı bazı adımların salgınla mücadeleye yardımcı olmadığını belirtiyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler