Kapısına 'Defolun' yazılan Kürt Alevi yurttaşa polisten cevap: Kötü bir şey değil

İzmir Çiğli'de bir yurttaşın kapısına Alevi ve Kürt kimliğini hedef alarak 3 hilal çizildi, ‘Defolun’ ve ‘Allahu Ekber’ yazıldı. Şikayet için karakola giden yurttaş "kötü bir şey değil bu" cevabı aldı.

Kapısına 'Defolun' yazılan Kürt Alevi yurttaşa polisten cevap: Kötü bir şey değil

Çiğli Yakakent Mahallesinde eşi ve çocukları ile birlikte yaşayan inşaat işçisi Sinan Can isimli yurttaşın kapısına Alevi ve Kürt kimliği ile siyasi görüşü sebebiyle ‘Defolun’ ve ‘Allahu Ekber’ yazıldı ve 3 hilal logosu çizildi. Tehditlerin devam etmesinden endişe duyan Can gittiği karakoldaki polislerin de ‘Bu topraklarda yaşıyorsun. Kötü bir şey değil bunlar’ dediğini aktardı.

"Mafyavari tehditler"

Çizimin geçtiğimiz hafta bir gece yarısı yaşandığını dile getiren Can “Büyük ihtimalle biz uykudayken yapılmış. Sabah kapıyı açtığımda böylesi yazı ile karşılaştım. Çevremizde oturanlar genellikle iktidara yakın görüşteki kişiler. Sadece siyasi konular değil, herhangi bir konuda, binayla ilgili bir sorunla ilgili konuştuğumuzda bile Dersimli olmamdan kaynaklı bir takım bir takım mafyavari tehditkar konuşmalara maruz kaldım. Sudan sebeplerden dolayı bile sorun yaşıyorduk. Son olarak seçim döneminde siyaset konuştuğumuzda binaya Türk Bayrağı, 3 hilalli bayrak asacaklarını dile getiriyorlardı. Binanın dış cephe yalıtım işlerini yapan Kürt işçiler için ‘bunlar Kürt vatan haini, bunlara ekmek vermeyeceksiniz’ dedikleri oluyordu.  Çoğu zaman tartışmamak için haklısınız deyip geçiştiriyordum” dedi.

"Bir yerlerden güç aldıkları için rahatlar"

Konuyu karakola taşıdığında yaşadıklarına da değinen Can ‘Çizilenleri söylediğimde bana ‘Bu topraklarda yaşıyorsun. Kötü bir şey değil bunlar’ dediler. Yaklaşımlarından dolayı ve şikayetimin sonuçsuz kalacağı için gelip inceleme yapmalarını istemedim. Daha öncesinde bir gece motorum yakıldı ve yangın eve sıçradı. Bundan dolayı bile beni suçladılar. Yangın olayında bile üzerini örttükleri için bir çözüm bulacaklarını düşünmüyorum. Ondan dolayı konunun basına yansımasını istedim. Savcının tedbir aldığı kadın bile ölüyor. Ben sesimi bu şekilde duyurabilirim. Bilinmesini istiyorum. Bir yerlerden güç aldıkları için bu kadar rahatlar. Eşim ve çocuklarım sürekli sokakta. Ailem açısından tedirginim. Ben yokken zarar verebilir, gerek psikolojik gerek fiziksel olarak. Benim kimseyle bir sorunum ve hasmım yoktur. Kardeşçe yaşamak dışında bir düşüncem yok.” şeklinde konuştu. 

Kapısına 3 hilal çizildi, ‘Defolun’ yazıldı

Evrensel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler