Kani Beko: Türkiye'de grev hakkı fiilen yok edilmiştir

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası’na (EMİS) bağlı fabrikalarda Bakanlık Kurulu kararı ile uygulanan grev yasağına tepki göstererek, “Türkiye’de grev hakkı fiilen yok edilmiştir” dedi.

Kani Beko: Türkiye'de grev hakkı fiilen yok edilmiştir

Grevleri ‘Milli güvenliği bozucu’ gerekçesiyle Bakanlar Kurulu kararı ile ertelenen Asil Çelik işyerinin ardından, EMİS’e bağlı fabrikalardaki grevlerin de yasaklandığını belirten Beko, “Türkiye’de grev hakkı fiilen yok edilmiştir. 12 Eylül darbecileri, grev hakkını sadece toplu sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlık olması halinde tanımış ve bunun dışındaki tüm grev türlerini yasaklamıştı. AKP iktidarı ise 12 Eylül darbecilerinin yasaklarına sık ve keyfi bir biçimde başvurarak toplu sözleşme uyuşmazlıklarında grev hakkının kullanılmasını Bakanlar Kurulu kararları ile engellemektedir” ifadesini kullandı.

“Çokça andıkları “millet” milyonlarca işçiden değil bir avuç sermayedardan oluşmaktadır”

İş cinayetlerindeki artışa dikkat çeken Beko, sözlerine şöyle devam etti:

"15 yıldır bu ölümler sürerken ne TBMM ne de Bakanlar Kurulu gece yarısı apar topar karar almıştır. Anlaşılan o ki bugünlerde çokça andıkları “millet” milyonlarca işçi ve ailelerinden değil bir avuç sermayedardan oluşmaktadır. Kimse kimseyi kandırmasın! Grev yasaklarının gerekçesi milli güvenlik değildir! Gerçek amaç, işçinin evine götüreceği ekmeği, işverenin ve Yüksek Hakem Kurulu’nun insafına bırakmaktır! Milyonların hakkını, hukukunu bir avuç azınlığın insafına terk eden düzen demokratik bir düzen değildir!"

'Milli güvenliği bozacağı' gerekçesiyle iptal edilmişti

Resmi Gazete'de yayınlanan yasağın gerekçesinde, "Bazı işyerlerinde Birleşik Metal İşçileri Sendikası tarafından alınmış olan grev kararının milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden ertelenmesi hakkındaki ekli kararın yürürlüğe konulması 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 63'üncü maddesine göre Bakanlar Kurulunca 19/1/2017 tarihinde kararlaştırılmıştır." denildi.

Metal işçilerinin grevi 'Milli Güvenlik' gerekçesiyle Bakanlar Kurulu tarafından yasaklandı

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler