Kani Beko: Şirvan’daki madenin etrafındaki yarıklar kum ile doldurulmuş

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Şirvan'daki incelemelerinde yaşamını yitiren işçilerden birinin dedesi ile görüştüklerini ve Temmuz ayında bölgede bir heyelanın olduğunu öğrendiklerini söyledi. Beko, aynı dedenin madenin etrafında oluşan koca yarıkların ise kumlarla doldurulduğunu aktardığını söyledi.

Kani Beko: Şirvan’daki madenin etrafındaki yarıklar kum ile doldurulmuş

Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Maden köyünde 17 Kasım’da Ciner Holding’e bağlı Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (A.Ş) tarafından işletilen bakır madeninde meydana gelen faciada 16 işçi göçük altında kaldı. Arama kurtarma çalışmalarının halen devam ettiği göçükte, şimdiye kadar 12 işçinin cansız bedenine ulaşıldı, 4 işçi için arama kurtarma çalışmaları ise devam ediyor.

24 Kasım’da Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) başkanlığındaki heyet, Şirvan’a giderek incelemelerde bulundu. Heyette bulunan DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Gemi Yapımı, Deniz Taşımacılığı, Ardiye ve Antrepoculuk İşçileri Sendikası (Limter-İş) Genel Başkanı Kamber Saygılı, incelemeler sonucu gözlemlerini anlattı.

Yaşamını yitiren işçilerin ailelerini ziyaret ettiklerini belirten Beko, “Ailelerin ziyaret ettikten sonra buradaki çalışmalar hakkında yöneticilerden bilgi aldık, önümüzdeki günlerde heyet olarak bir rapor yayınlayacağız” dedi. Beko, yaşamını yitiren işçilerden birinin dedesi ile yaptığı görüşmeyi ise şu sözlerle anlattı: “İşçinin dedesi bize, Temmuz ayında o bölgede bir heyelanın gerçekleştiğini ve madenin etrafında koca koca yarıkların oluştuğunu anlattı. Köyün çobanlarının o yarıkları gördüklerinde koyunlarını dahi oradan geçirmediğini ve daha sonra o yarıkların kumlar ile doldurulduğunu anlattı.”

'Önlemler önceden alınmalı'

Türkiye’nin işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin önlemleri yeterince almadığını ifade eden Beko, her yıl ortalama bin 500 işçinin iş cinayetlerinde yaşamlarını yitirdiğine dikkat çekti. Beko, Türkiye’nin iş cinayetlerinde Avrupa 1’incisi ve dünyada ise 3’üncü sırada olduğunu hatırlattı. Soma’da yaşanan facia ile ilgili

Akhisar’da görülen duruşmada, sanık sıfatında bulunan bir yöneticinin ifadesini hatırlatan Beko, “Eğer biz Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) sözleşmelerinde yer alan kriterlere uymuş olsaydık şuan işçiler ölmemiş, biz de sizin karşınızda olmayacaktık" dediğini aktardı. Bunun önemli bir ifade olduğunu ve iş cinayetlerinden artık dersler çıkarılması gerektiğinin altını çizen Beko, “Önlemler önceden alınması gerekiyor” diye belirtti.

Hükümet ile ciddi ilişleri olan şirketler bunlar

Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı ise, iş cinayetinin yaşandığı ilk andan itibaren basının tutumunu eleştirdi. Saygılı, yaşanan faciada ana akımın sessizliğini ise “hükümeti ve patronu kurtarmak” şeklinde yorumlayarak, “Çünkü şirketin sorumluluğunun açığa çıkması demek hükümetin sorumluluğunun açığa çıkması demektir. Hükümet ile ciddi ilişkiler olan şirketler bunlar” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler