Kani Beko: Newroz ve 1 Mayıs’ı birbirinden ayıramayız

DİSK’e bağlı sendika ve üyeleriyle Newroz kutlamalarında yer alacaklarını ifade eden DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Newroz ve 1 Mayıs’ı birbirinden ayırmak doğru değildir. Newroz’un en somut anlamı, OHAL düzeninin son bulmasıdır” dedi.

Kani Beko: Newroz ve 1 Mayıs’ı birbirinden ayıramayız

İstanbul’da “Newroz direniştir; faşizme karşı halkların baharıdır” şiarıyla 21 Mart Çarşamba günü Bakırköy Halk Pazarı’nda kutlanacak Newroz için hazırlıklar devam ediyor. Toplumun birçok kesiminden Newroz’a katılım çağrıları yapılırken bir çağrı da Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’ndan (DİSK) geldi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Muhammet Doğru’ya konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Newroz ve 1 Mayıs’ı birbirinden ayırmamak gerektiğini ifade ederken, “Bugünün Dehaklarına, yani emperyalist güçlere karşı mücadelenin olmazsa olmazı barışı ve kardeşliği savunmaktır. Barışı ve kardeşliği savunmadıkça kazanan her zaman zalim Dehaklar olacaktır” dedi. 

‘Barışın ve kardeşliğin sembolü’

Farklı kültürlerden halkların ortak günlerinin en önemlilerinden birinin Newroz Bayramı olduğunu dile getiren Beko, “Newroz bir yandan ortak bir bayram olması nedeniyle, barışın ve kardeşliğin sembolü haline gelmişken, bir yandan da ortak umutların, ortak mücadelelerin ve karanlıktan hep beraber çıkışın, hep beraber kurtuluşun, zalimleri yenmenin ortak sembolüdür. Tarih boyunca zalimlerin en büyük korkusu, halkların bir araya gelmesi, omuz omuza vermesidir. Tarih boyunca bu topraklar, zalimlerin halkların birbirine düşmesinden beslendiğine, kardeşliğinden korktuğuna tanık olmuştur. Tam da bu nedenle Newroz, halkların bir araya gelip, omuz omuza verip, kendi baskı ve sömürü düzenlerini tehdit etmesinden korkan zalimlerin hedefi olmakta, birçok zaman 1 Mayıs gibi ‘tehlikeli’ ve ‘yasak’ ilan edilmektedir” diye belirtti. 

‘Çağın Dehakları halkları birbirine düşürenlerdir’

Newroz'un Dehak'a karşı kurtuluşun hikayesi olduğunu ifade eden Beko, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Şunun altını çizmek isterim ki, bu çağın en büyük Dehak'ı bölge halklarını birbirine düşüren politikaları sürdüren emperyalist güçlerdir. Bölge halkları birbirine düştüğü sürece, birbirinden uzaklaştığı sürece, hatta birbirine tehdit olarak baktığı sürece bundan kazançlı çıkacak olanlar emperyalist güçlerdir. Savaş yorgunu olan bu coğrafyada Newroz'u kutlarken şu gerçeği hiç aklımızdan çıkarmamak gerekmektedir: Bugünün Dehaklarına, yani emperyalist güçlere karşı mücadelenin olmazsa olmazı barışı ve kardeşliği savunmaktır. Barışı ve kardeşliği savunmadıkça kazanan her zaman zalim Dehaklar olacaktır. Bizim acil ihtiyacımız olan, her türlü sorunu, her türlü yasak, korku, yıldırma ve kısıtlamadan uzak biçimde tartışmaktır. Bizim bir diğer acil ihtiyacımız ise, sorunlarımızı tartışıp konuşarak çözmemize engel olan kim varsa, onlardan kurtulmaktır.”

‘Newroz OHAL düzeninin son bulmasıdır’

Türkiye’de sorunların çözümü için tartışma ve konuşma olanaklarının bırakılmadığını dile getiren Beko, sorunların konuşulup tartışılacağı en önemli organ olan TBMM'nin yetkilerinin fiilen gasp edildiğini ve halkın temsilcilerinin tutuklanarak, halkın iradesinin gasp edildiğini belirtti. OHAL kapsamında çıkartılan KHK’lerle yaşanan çok sayıda hukuksuzluğu da sıralayan Beko, şöyle devam etti: “OHAL düzeni yeni bir Dehak düzeni gibi, ülkemizi karanlığa mahkum etmeye yönelik bir düzendir. Bu düzende hak, hukuk, adalet yoktur. Bu düzende iş, ekmek yoktur. Bu düzende barış ve kardeşlik yoktur. Eğer bu topraklarda insanca ve kardeşçe yaşamak istiyorsak ilk yapmamız gereken OHAL düzenine son vermektir. Bugün yeni bir günün, kurtuluş gününün, baharın gelişinin, yani Newroz’un en somut anlamı, OHAL düzeninin son bulmasıdır. Ben inanıyorum ki, eğer kol kola, omuz omuza mücadele edersek, er ya da geç OHAL gidecek, demokrasi gelecek, işçilerin birliği kazanacak, halkların kardeşliği kazanacak.”

‘Omuz omuza olmaktan başka çaremiz yok’

Dehak’ın zalim uygulamalarının bugün de Türkiye ve Ortadoğu’da yaşandığının altını çizen Beko, “Mevcut zalimlere karşı toplumsal muhalefetin içerisinde birlikte savaşı değil barışı örme zamanıdır. Dolayısıyla biz mevcut siyasal iktidara karşı toplumsal muhalefetin içerisinde demokrasi, insan hakları, barış, kardeşlik, sendikal hak ve özgürlükler mücadelesini verenlerle yan yana, omuz omuza olmaktan başka çaremizin olmadığını ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu. 

‘DİSK olarak Newroz’da olacağız’

Beko, devamla şunları söyledi: “2013 Newrozu’nda milyonlarca insan Diyarbakır’da bir araya gelmişti. Orada farklı insanların müdahalesi olmayınca herkes yan yana türkülerini söyledi. 2 yıl önce ben de Diyarbakır’daki Newroz kutlamalarına katılmıştım. Orada da gerçekten birliğin, beraberliğin, kadim dostluğun bu topraklarda nasıl yaşandığını Newroz bize gösterdi” dedi. DİSK ve bağlı olan sendikalarıyla bulundukları her yerde Newroz kutlamalarına dahil olacaklarını ifade eden Beko, “Newroz kutlamalarına katılacak o güzel insanlarla birlikte olma becerisini tabi ki göstereceğiz” diye belirtti. 

‘Newroz ve 1 Mayıs’ı ayırmak doğru değildir’

“Newroz’u 1 Mayıs’tan, 1 Mayıs’ı da Newroz’dan ayırmak doğru değildir” diyen Beko, son olarak şunları söyledi: “İkisi de birbirine çok yakın anlam taşıyor. Tarihten bu yana Newroz ve 1 Mayıs mücadelesi verenler bedel ödeyen insanlardır. Dilerim ki Newroz kutlamalarında tek kişinin burnu bile kanamadan halklarımız çıksın alanlara demokratik tepkilerini ortaya koysunlar. Newroz’un tüm halklara önümüzdeki dönemde demokrasi, kardeşlik, barış ve adalete vesile olmasını diliyorum.”

Etiketler: Kani Beko, DİSK, Newroz, 1 Mayıs

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler