'Kanala değil depreme bütçe'

Ya Kanal Ya İstanbul Kordinasyonu 'Kanal İstanbul'a hayır' demek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın İstanbul Beşiktaş'ta bulunan İl Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

 'Kanala değil depreme bütçe'

Ya Kanal Ya İstanbul Kordinasyonu'nun çağırısıyla  Kanal İstanbul'u da kapsayan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Plan'ına itiraz etmek için Beşiktaş’taki Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nde bir araya gelen yurttaşlar, itiraz dilekçesi verdi.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu tarafından burada yapılan açıklamada, “Kanal Projesi’ne değil depreme bütçe ayrılmalıdır” vurgusu yapıldı.

Eylemde, Kanal'a değil depreme bütçe sloganları atan grup adına açıklamayı Ya Kanal Ya İstanbul Kordinasyonu üyesi Kemal Doksanyedi yaptı. 

Açıklamada şunlar söyledi:

''Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Kanal İstanbul'un altlığını hazırlamak için İstanbul ili Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Plan'ında yaptığı değişikliğe itiraz etmek için toplandık.

Öncelikle İstanbullu yurttaşlar olarak Elazığ’da yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybeden, yakınlarını kaybeden, evleri yıkılan, bu soğukta dışarıda yatmak zorunda kalan vatandaşlarımızın acısını paylaştığımızı, onlarla dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Geçmiş olsun Elazığ, yanınızdayız.

Deprem felaketini ensesinde hisseden İstanbullular olarak bu elim olay bize depreme hazır olmayan bir kentte yaşadığımızı, bütün sevdiklerimizin canının tehlikede olduğunu can yakıcı bir şekilde bir kez daha hissettirdi.

Bilim insanları İstanbul’da 1 milyon konutun güvenli olmadığını, 100 bini aşkın konutun ise olası depremde yıkılabileceğini öngörüyor.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu olarak bir kez daha yineliyoruz: İnsanlar deprem olduğu için değil, kötü yapılaşmadan dolayı can verirken, evsiz kalırken, bir avuç zengine kar sağlayacak Kanal Projesi’ne değil depreme bütçe ayrılmalıdır.''

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler