Kanal İstanbul’da Katar Emiri’nin annesine imar kıyağı

Tayyip Erdoğan’ın ’İsteseniz de istemeseniz de yapılacak’ dediği Kanal İstanbul çevresinde kurulacak ‘yeni şehir’in uygulama imar planları onaylandı. Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın Baklalı’da satın aldığı 44 dönümlük tarla, turizm + ticaret alanı oldu.

Kanal İstanbul’da Katar Emiri’nin annesine imar kıyağı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 yılında çılgın proje olarak duyurduğu ve ‘İsteseniz de istemeseniz de yapılacak’ dediği Kanal İstanbul projesi çevresinde kurulacak ‘yeni şehir’in uygulama imar planları onaylandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yedi etaptan oluşan 1/5000'lik Nazım ve 1/1000 Uygulama İmar Planı hazırlıyor. Projenin ilk üç etabından oluşan ve Arnavutköy ile Başakşehir ilçelerini kapsayan planlar bakanlık tarafından 2 Temmuz'da itiraz süreci için askıya çıkarıldı.

Sözcü Gazetesi’nden İsmail Şahin, Katar Emiri’nin annesinin Kanal İstanbul güzergahında satın aldığı tarla vasfındaki 44 dönümlük arazinin onaylanan uygulama imar planlarıyla yapılaşmaya açıldığını yazdı. Tarla vasfından Turizm + ticaret alanı dönüştürülen 44 dönüm arazide emsale dahil 22 bin metrekare inşaat yapılabilecek. Yüksekliği en çok zemin + iki kat ile sınırlandırılan arazinin tamamında turistik yapılar inşa edilirse, iki bodrum katı iskan edilebilecek. Toplam emsal inşaat alanının en çok yüzde 30’u ticaret alanı olarak ayrılabilecek.

 

Tarla olarak satın aldı, turizm ticaret alanına dönüştürüldü

Plana göre, turizm + ticaret alanlarında iş, alışveriş ve yönetim merkezi, otel, motel, ofis, büro, lokanta, çarşı, çok katlı mağazalar, banka ve finans kurumları inşa edilebilecek. Bu işlevler bir arada olabileceği gibi ayrı bloklar şeklinde de projelendirilebilecek.

 

Kanal İstanbul’un rant projesi olduğunun ispatı

Kanal İstanbul projesine eko sisteme zarar vereceği ve rant projesi olduğu için milyonlarca insan itiraz ediyor. Kanal güzergahındaki arazilerin büyük bölümünün Erdoğan’a yakın ulusal ya da uluslararası isimler ve şirketler tarafından satın alındığı biliniyor. Bölgede arazi alan yabancıların büyük bölümünü ise Katarlılar oluşturuyor. Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın tarladan turizm-ticaret alanına dönüştürülen ve değerine değer katan arazisi Kanal İstanbul ve yeni şehir projelerinin bir rant projesi olduğunu ispatlayan küçük bir örnek. Önümüzdeki günlerde buzdağının görünmeyen kısmı da açığa çıkacak, imar planı değişikliğiyle Erdoğan’a yakın hangi isimlere ‘kanal rantı’ piyangosu vurduğu daha net ortaya çıkacak.

 

5 kat değer artışı öngörülüyor

Gayrimenkul değerleme uzmanları, Triple M Gayrimenkul'ün alım yaptığı tarihte bölgede metrekare birim fiyatının 300 lira seviyesinde olduğuna dikkat çekerek arazinin 12-13 milyon lira bedelle satın alınmış olabileceğini ifade etti.

Arazinin şu anki değerinin 20-25 milyon lira civarında olduğunu kaydeden uzmanlar, yeni imar planlarının yürürlüğe girmesinin ardından arazinin değerinin minimum 5 kat artabileceğine, bölgenin gelişimine göre bu miktarının daha da yükselebileceğini söyledi.

Katar emirinin annesi Şeyha Moza'nın ortağı olduğu şirketinin arazi satın aldığı bölge, yeni şehir planlarında sağlık turizmi için ayrıldı.

Ulusal ve uluslararası ölçekte hizmet verecek ve tüm ihtisas dallarını bünyesinde barındıracak hastanenin bulunduğu bölge, fakülte ve yüksekokullar, araştırma ve geliştirme birimleri, sağlıklı yaşam ve rehabilitasyon merkezi, uzmanlaşmış sağlık köyleri (alzheimer-fizik tedavi vb.) yaşlı bakım evi gibi tesislere ev sahipliği yapacak.

Bu alanların çevresinde ise İstanbul'a sağlık sorunları nedeniyle gelen hasta ve hasta yakınlarının konaklamasını  ve ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri oteller ve alışveriş alanları yer alacak. Katar Emiri'nin arazisi de işte bu bölgenin içerisinde yer alıyor.

 

Araziyi almak için 2018’de şirket kuruldu

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el-Sani’nin annesi Şeyha Moza bint Nasır el-Missned, 8 Kasım 2018'de 100 bin lira sermaye ile Triple M Gayrimenkul Turizm Ticaret Anonim Şirketi'ni kurmuştu.

Başakşehir merkezli şirketin hisselerinin yüzde 45.45’ini Şeyha Moza'ya, yüzde 31.82'sini Katar eski Başbakan Yardımcısı Abdullah bin Hamad el-Attiyah’ın eşi olan Munira bint Nasır el-Misnad'a, yüzde 22.73'ünü ise Shanna Nasır el-Misned'a pay edilmişti.

Şirket kurulduktan 1.5 ay sonra Kanal İstanbul güzergahında yer alan 44 bin 702 metrekare araziyi satın aldı. Arazi, imar planlarında ‘tarla’ olarak görünüyordu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler