Kamp Armen Ermeni halkına iade edilsin

Kamp Armen Ermeni halkına iade edilsin

Nor Zartonk, Kamp Armen direnişinin 45. gününde basın toplantısı gerçekleştirdi. Kamp Armen’in tapu devrinin hala gerçekleşmediğini belirttiler. Bu konuda isimleri birer aktör olarak lanse edilen kişilere iadenin gerçekleşmemesine ilişkin sorular yönlendirdirdiler.

26 Haziran saat 19.00’da Tünel’den Galatasaray’a gerçekleştirecekleri dayanışma yürüyüşünün duyurusunu yaptılar. Kamp Armen’in koşulsuz şartsız ve ivedilikle Ermeni halkına iade edilene dek mücadeleye devam edeceklerini belirttiler.

45 gün bitti, iade yok

Sayat Tekir’in Ermenice yaptığı açılış konuşmasıyla başlayan ve Nor Zartonk adına açıklamayı Diren Cevahir Şen’in okuduğu toplantıya Alexis Kalk, Murat Mıhçı ve Burak Özgüner de katıldı.

Nor Zartonk açıklamasında, arazinin tapudaki sahibi Fatih Ulusoy’un 23 Mayıs’ta araziyi Gedikpaşa Ermeni Proteston Kilisesi Vakfı’na bağışlayacağını duyurmasına rağmen adım atılmadığını belirtti.Kampın iadesine ilişkin muhataplarını devlet olduğunu vurguladılar.

İade ne kadar geciktirilecek?

İadenin gerçekleşmemesine dair aralarında Ahmet Davutoğlu ile Markar Esayan’ın da olduğu kişilere sorular yönlendirildi.

Tapu devri sorununun çözümü için talimat verdiği ifade edilen dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’na “Devrin ısrarla neden gerçekleşmediği” soruldu:

* Bu kampın asıl sahibi olan Ermeni halkına ısrarla tapu devrini gerçekleştirmeyerek, inkarcı politikadan uzaklaştığını nasıl düşünüyor? Türkiye Cumhuriyeti devletinin el koyduğu bu kampın tapu devri daha ne kadar geciktirilecek? Devletçe el konulan Kamp Armen, neden Davutoğlu’nun partisi tarafından seçim malzemesi haline dönüştürüldü?

Esayan nasıl çözüme ulaştı?

Nor Zartonk, Markar Esayan Milletvekilliği adaylığı süresince “Kamp Armen iade edildi” açıklamaları yalanlamış ve beyanların yer aldığı haberler için tekzip çağrısı yapmıştı.

AKP’den milletvekili seçilen Esayan’ın iadede adım atılmamasın rağmen benzer yazılarla kamuoyunu neden yanlış yönlendirdiği soruldu.

* Kamp Armen ile ilgili müzakerelere katılan Esayan, tapu devri konusunda ne gibi adımlar attı ve bu konuda kendince çözüme nasıl ulaştı? Bizzat kendisinin neden olduğu bu dezenformasyondan çıkarı ne? “Burada yargının üstünde bir siyasi irade gerekir” diyen Esayan, oluşmak bilmeyen bu siyasi iradenin neresinde yer alıyor? Esayan, yanlış ve asılsız ifadeler ile Kamp Armen üzerinden neden seçim propagandası yaptı?

Tekzip neden yayınlanmadı?

Tekzip talep ettikleri “Kamp Armen İade Edildi’, “Kamp Armen’de Tapu Sevinci’, “Kamp Armen Vakfa Bağışlandı” haberlerini yayınlayan medya organlarına da neden tekzip yayınlamadıkları sorusu yönlendirildi.

Davutoğlu’nun talimatı ne?

Davutoğlu tarafından görevlendirildiği beyan edilen dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye ve İstanbul Büyükşehir Başkanı Kadir Topbaş’a bu talimatın ne olduğu ve iade için ne gibi adımlar attıkları soruldu.

Kamulaştırma neden gerçekleşmedi?

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem’e “kendisinin sunduğu kamulaştırmanın neden gerçekleştirilmediği” ve “Tapu devri konusundaki girişimleri” soruldu.

Yıkım ruhsatı iptal edildi mi?

Kamp Armen’in yıkım ruhsatı iptal edilip edilmediği sorusu da Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’ya yönlendirildi.

* Kampın mülk sahibi olduğu iddia edilen Fatih Ulusoy’a tapu sorunu kendisi tarafından ne şekilde intikal ettirildi?

Kim, ne talepte bulunuyor?

Kamp Armen’in tapu sorununun çözümü için görüşmelere katılan ve bu konuda isimleri zikredilen tüm kişilere ise şu sorular yönlendirildi:

* Şeffaf olmayan bu müzakere sürecinde gerek hükümet gerek kampın asıl sahibi olan Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı gerekse mülk sahibi olduğu iddia edilen şahıs ve vekilleri tarafından ne gibi taleplerde bulunuldu? Yıkımın üzerinden 45 gün geçmesine rağmen tapu devri neden ısrarla gerçekleştirilmiyor? Kamp Armen konusundaki suskunluklarının ve tepkisizliklerinin nedeni ne?

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler