Kamerunlu göçmen, ölüme terkedildi

Kamerunlu göçmen, ölüme terkedildi

Amina Toucady isimli Kamerunlu göçmen, İzmir’de kaldığı ‘Geri Gönderme Merkezi’ndeki kötü koşullar nedeniyle ve hastalığıyla ilgili hiçbir şey yapılmaması sonucunda yaşamını yitirdi.

Haber Merkezi-ÇHD İzmir Şubesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Amina Toucady adlı Kamerunlu genç kadın Türkiye’de kalmak için yasal başvurularını yaptı. Ancak iltica işlemleri Ankara’da yapıldığından işlemler yavaş ilerliyordu. Yakalandığında kendisi hamile idi. 2014 Ağustos’ta çocuğunu dünyaya getirdi ve ardından ‘geri gönderme merkezine’ gönderildi.

Tüberküloz ve HİV virüsü taşıdığı şüphesiyle karantina altına alınan Toucady, hastanede tutulması gereken yerde “Yabancılar Şubesi Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezi”nde bodrum katta karanlık bir odada tutuldu. Yeni doğmuş çocuğuyla bu odada 2014 Ağustos ayından beri kalan kadının hastalığı ilerledi. ÇHD’li avukatlar ve İzmir Barosu Göç ve İltica Komisyonu’ndan avukatlar tarafından ziyaret edilen Amina için hastaneye kaldırılma talebi kurum tarafından sözlü olarak reddedildi.

20 gün önce Avukat Emine Sarı Geri Gönderme Merkezi’nde Amina’yı ziyaret etti. Amina’nın sağlığının gittikçe kötüleştiğini gören Sarı, hastaneye kaldırılmasını talep etti. Ancak yetkililer doktor kontrolünden geçtiğini, durumunun iyi olduğunu, bilerek hastaymış gibi davrandığını söyledi. Amina Toucady, bu olayın ardından hastaneye kaldırıldı. Tepecik Devlet Hastanesine kaldırılan Amina, yaklaşık yirmi gün sonra vefat etti.

ÇHD İzmir şubesi açıklamanın devamında, hapishaneler geri gönderme merkezleri gibi yerlerde tutulan birçok kişinin hastaneye zamanında sevk edilmediği için bu şekilde öldürüldüğünü ifade etti.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler