Kamber Erkoçak son yolculuğuna uğurlandı

‘90’lı yılların kararlı insan hakları savunucusu, Berlin ve Almanya HDK ve HDP örgütlenmesinin gerçekleştiricilerinden, SYKP üyesi Kamber Erkoçak Esenyurt Erenler Cemevi’nde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Kamber Erkoçak son yolculuğuna uğurlandı

3 yıldır mücadele ettiği kanser hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren ‘90’lı yılların kararlı insan hakları savunucusu, Berlin ve Almanya HDK ve HDP örgütlenmesinin gerçekleştiricilerinden, SYKP üyesi Kamber Erkoçak bugün Esenyurt Erenler Cemevi’nde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Cenaze törenine akrabaları, yakın dostları, İnsan Hakları Derneği (İHD), Halkların Demokratik Partisi (HDP)  ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi'nde (SYKP) beraber mücadele ettiği yoldaşları katıldı.

Esenyurt Erenler Cemevi'nde düzenlenen törenin ardından mezarlıkta Nazım Hikmet'ten şiirler okundu. İHD, HDP ve SYKP adına konuşmalar yapıldı. 

 

Kamber Erkoçak Kimdir?

Kırdan kente göç dalgasıyla birlikte Ardahan’dan İstanbul Okmeydanı Kulaksız’a taşınan bir ailenin çocuğu olan Kamber Erkoçak 1961 yılında doğdu. Lise yıllarına kadar Kulaksız’da kaldı ve erken yaşta sosyalizm düşüncesi ile tanıştı. 1970’li yılların sonunda Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği (TKİB) saflarına katıldı. 1980 Askeri Darbesi’nin ardından yakalandı ve ağır işkencelere maruz kaldı. 1980’lerin ortalarında başlayan tartışmaların ardından 1990’ların başında TİKB ile yollarını ayırdı.

Faili meçhul cinayetlerin, insan kaçırmaların, köy yakmaların zirve yaptığı 1990’lı yıllarda insan hakları mücadelesinin kararlı aktivistlerinden biri oldu. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) neredeyse her düzeydeki çalışmalarının içinde yer aldı ve yöneticilik yaptı. Yürüttüğü insan hakları mücadelesi nedeniyle sayısız kovuşturma ve davayla yüz yüze kaldı. Özellikle 1996 ve 2001 ölüm oruçları döneminde sayısız gözaltı ve soruşturmaya maruz kaldı.

Soruşturma ve yargılamaları nedeniyle 2003 yılında yurtdışına çıkmak zorunda kaldı. Önce İsviçre ardından Almanya Berlin’de yaşamını sürdürdü. Avrupa’daki yaşamı boyunca Türkiye’deki siyasi gelişmeleri yakından takip etti ve siyasal yaşamın içinde aktif olarak yer aldı. NATO ve İMF karşıtı eylemler, Almende çalışmaları, kurucularından olduğu BEDEP, Gezi İsyanı, HDK ve HDP Almanya örgütlenmesinin gerçekleştirilmesi, Kobane ve Sur-Cizre direnişlerine destek eylemleri, Kamber’i bu mücadelelerin tümünün içinde görmek mümkündü.

‘77’ Kanlı 1 Mayıs’ının tanıklığından, şehir gerillacılığına, işkence ve cezaevlerinden, insan hakları savunuculuğuna, sürgün yaşamından, sosyalistlerin birliği ve Kürt Özgürlük Hareketi’yle enternasyonalist dayanışmaya… Kamber Erkoçak bütün yaşamı boyunca kararlı bir sosyalist olarak yaşamını devam ettirdi.

Erkoçak 2013 yılında Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin Avrupa örgütlenmesinde katıldı ve çeşitli düzeylerde görev aldı. Berlin ve Almanya’da HDK ve HDP’nin örgütlenmesinde aktif olarak görev üstlendi ve yaşamını yitirene kadar bu çalışmaların içinde yer aldı. 

Üç yıldır kanser hastalığı ile savaşan Kamber Erkoçak 3 Mart 2020 tarihinde Berlin’de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler