Kafe Pi çalışanları sömürüyü duyurdu: İnsanlık dışı koşullarda çalışıyoruz, maaşımızı isteyince hakarete uğruyoruz

Türkiye'de pek çok şehirde şubesi bulunan KafePi'nin 18-25 yaşları arasındaki çalışanlarını nasıl sömürdüğü, insanlık dışı koşullarda çalıştığı ve yaptığı muameleler Ekşi Sözlük'te bir entry'de anlatıldı.

Kafe Pi çalışanları sömürüyü duyurdu: İnsanlık dışı koşullarda çalışıyoruz, maaşımızı isteyince hakarete uğruyoruz

Daha önce de Ekşi Sözlük'te açılan bir entry'de Kafe Pi hakkında pek çok şey yazılırken, çalışanların sömürüldüğü başlık Kafe Pi rezaleti 2 diye açıldı. Türkiye'nin birçok şehrinde şubesi bulunan KafePi'de çalışanlar insanlık dışı koşullarda çalıştıklarını ve aylardır maaş alamadıklarını belirterek seslerinin duyulmasını istediler. Ekşi Sözlük'te yer alan bir entry'de çalışanlara, kuruluş sahibiyle yaptıkları görüşmede de hakaret edildiği belirtildi. 

Söz konusu entry'de yazılanlar şu şekilde:

"aşağıda okuyacaklarınız kafe pi group olarak bilinen asmalı, küçükbeyoğlu, eskişehir, beşiktaş, kafe pi beach club(çeşme), helen aqua(çeşme),kloster(beyoğlu) ve mürekkep şubeleri olan mekanlarda çalışanlara uygulanan çirkin muamele ve çağdışı/illegal çalışma koşulları hakkındaki gerçeklerdir. buralarda çalışanlar genellikle 18-25 yaş arası, çoğunluğu üniversite öğrencisi olan kendi paralarını kazanmaya çalışan kişilerdir.

-çalışanların tamamına yakını sigortasızdır.

-denetime gelincekse sigortasız personelin iş kıyafetleri çıkartılır ve müşteri gibi davranmaları söylenir.

-çalışma saatleri minimum 14-15 saattir.

-maaş ödemeleri haftada bir yapılır. ama her zaman ödeme yapılmaz hatta bazen aylarca bazen de hiç ödeme yapılmaz ve sebep olarak "para yok" denilir.

-gece kulübü olarak işletilen bazi mekanların ruhsatı bulunmaz.

-eğer çalışma saatleri içinde çalışanların başına herhangi bir kaza gelirse, iş yoğunluna bağlı olarak çalışmaya devam etmeleri söylenebilir ya da müsait bi zamanda kendi kendilerine halletmeleri istenir. hiçbir sorumluluk üstlenmezler.

-her kapanışta o gün kullanılan alkoller cetvelle ölçülür, kazayla veya çalışma esnasında dökülen/damlayan her alkolün parasını alış fiyatından kuruşuna kadar o gün çalışandan keserler.

-gece sonunda kasa yapılırken çıkan her açık o günün personelinden kesilir, ne yazık ki kasa yapımında bir sorun olsa dahi personelden aldıkları paraya güvenerek üstüne gitmezler.

-iş başlarken cebinizdeki bütün parayı ve cüzdanları toplarlar, kapanışta bütün personel güvenlik karşısına dizelerek baştan aşağı aranır. bir yerinden para çıkan olursa hirsiz muamelesi gorur.

-işletmelerde sözlü şiddet çok normal görülüyor, en ufak bir hatada ağıza alınmayacak hakaretlere maruz kalınıyor.

-geçen yaz açık olan curcuna şubesinde oruç tutan personele "oruç tutacaksanız çalışmayın" denilerek çalıştırılmamıştı.

-çalışanlara verilen işler arasında mekanın işletmecisi ve sabinin kişisel işleri yaptırılır (köpeklerini gezdirme, evlerine yemek/eşya taşıtma vs.)

-parmak izi okutma, personel defterine giriş-çıkış saati ve imza atmama durumunda alacağınızın büyük bölümü kesilir. 14 saat çalışıp sırf imza atmadığınız için 7 saatlik paranız kesiliyor.

maaslarimizi aylardir alamiyoruz. ısletmeci, muhasebeci, avukat gibi bilumum yetkililer tarafindan surekli oyalandik. para yok denilip yeni mekan acmaya, tadilatlara para harcamaya devam ettiler ama bize "para yok"tu. son olarak bu kurulusun sahibiyle gorusuldu, daha fazla beklemek istemedigimizi hakkimiz olan parayi almak istedigimizi soyledik, ne de olsa saatlerce calisip alnimizin teriyle kazanmistik. fakat karsilastigimiz manzara karsisinda neye ugradigimizi sasirdik. alacagimiz paralar kucumsenerek "uc kurusun pesine mi dustun yavsak" gibi cesitli hakaretlere ugradik ve artik olaylar patlak verdi.

butun bunlara ragmen calismaya devam etmistik, ogrenciyiz paraya ihtiyacimiz vardi, verilen sozlere guvendik ama artik sesimizi duyurmak istiyoruz."

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler