Kadınların 8 Mart kutlamaları yasaklandı!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için 6 Mart Pazar günü yapılacak olan yürüyüş ve etkinlikler valilik tarafından pek çok ilde yasaklandı. Kadınlar 'Meydanlar kadınlara kapatılamaz, özgürlüğümüz için direniyoruz' dedi.

Kadınların 8 Mart kutlamaları yasaklandı!

İstanbul

8 Mart’ın hafta içine denk gelmesi dolayısıyla 6 Mart’ta gerçekleşecek miting için kadınlar, Numune Hastanesi önünde buluşup Kadıköy İskele Meydanı’na yürüyüşe geçecekti. Ancak
Valilik ‘güvenlik’ gerekçesiyle bu mitinge izin vermedi. Yürüyüşsüz gerçekleşecek olan miting, Pazar günü saat 13.00’da Kadıköy İskele Meydanı’nda başlayacak. İstanbul 8 Mart Kadın Platformu Tertip Komitesi’nden Pınar Türk, Valiliğin kararının kabul edilemez olduğunu söyledi. Türk, “8 Mart’ı ve bu tarz demokratik eylemleri engelleyerek kitleleri soyutlamaya çalışıyorlar. Ama bizler bu yıl ve her yıl alanlarda olmaya devam edeceğiz. Bütün kadınları devletin yasakçı ve kadını ötekileştiren tüm politikalarına karşı alanlara çağırıyoruz” dedi. 

İstanbul'da kadınlar 8 Mart Salı günü de saat 19.00’da Fransız Konsolosluğu önünde buluşup Tünel'e yürümeyi planlıyor.

Ankara

Ankara Emniyet Müdürlüğü, 8 Mart etkinliklerinin gerçekleştirilmesini yasakladı. Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Başta Kızılay Bölgesi olmak üzere Atatürk Bulvarı, Akay Kavşağı, Tunalı Caddesi, Kuğulu Park, Sakarya Caddesi, Ziya Gökalp Caddesi, Kolej Meydanı ile açılan tüm cadde ve sokaklarda gerekli emniyet tedbirleri alınacaktır" denildi.

Şanlıurfa

Şanlıurfa Valiliği, kent merkezi ve ilçelerde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yapılacak tüm yürüyüş ve etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.

Batman

Valilikten yapılan açıklamada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bugün yapılacak olan açık hava toplantısının "il sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması ve kamu esenliğinin sağlanması" maksadıyla yasaklandığı belirtildi.
 

Etiketler: Valilik, 8 mart yasağı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler