Kadınlardan Hülya Halaçkay için çağrı: 'Özsavunma haktır'

Kendisine şiddet uygulayan erkeğe karşı özsavunma yaparak hayatta kalan ve yargılanan Hülya Halaçkay 25 Ağustos 2019 tarihinden beri cezaevinde. Daha önce görülen duruşmasında savcının ölümün “Meşru müdafaa” sonucu gerçekleştiğini söylemesine rağmen mahkeme kararı onamadı. Kadınlar ise, “Özsavunma haktır” diyerek Halaçkay’ın duruşmasına çağrı yaptı

Kadınlardan Hülya Halaçkay için çağrı: 'Özsavunma haktır'

Sendika.Org'un haberine göre: Kadınlar, kendisine fiziksel ve cinsel şiddet uygulayan erkeğe karşı özsavunma yaparak hayatta kalan ve erkek öldüğü için yargılanan Hülya Halaçkay’ın yarın Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek karar duruşmasına çağırdı. 25 Ağustos 2019 tarihinden beri cezaevinde olan Halaçkay’ın daha önce görülen duruşmasında savcının ölümün “Meşru müdafaa” sonucu gerçekleştiğini söylemesine rağmen mahkeme heyeti kararı onamadı.

“Şans” eseri hayatta kalarak 2019’da öldürülen 480’inci kadın olmadı

Kadınlar Halaçkay’ın özsavunma yaptığını hatırlatarak “Hülya birçok kadın gibi şiddetten kurtulmak için her yolu denedi. Emniyete gitti, uzaklaştırma kararı aldırdı, boşanmaya çalıştı ve belki de ‘şans’ eseri hayatta kalarak 2019 yılında öldürülen 480’inci kadın olmadı” dedi.

Halaçkay’ın davasında üç duruşmanın geride kaldı. İkinci duruşmada dinlenen tüm tanıklar Hülya’nın vücudunun çeşitli yerlerini morarmış haldeyken gördüklerini anlattılar. Alt komşu ise evden sürekli kadın çığlıkları geldiğini söyledi. Buna rağmen ikinci duruşma sonucunda da “otopsi raporunun gelmediği” gerekçesiyle tahliye kararı verilmedi.

Savcı tahliye dedi, mahkeme reddetti

Üçüncü duruşmada otopsi raporu gelmişti, gerçekten de iki bıçak darbesi vardı. Savcı, meşru müdafaa sınırlarının aşılmadığını belirterek, ceza verilmesine yer olmadığına karar verilip Hülya’nın tahliye edilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, cezaevine gidip Hülya’yı karşılama planları yaptığımız sırada, savcı ve feminist avukatların tahliye talebini reddetti.

Kadınlar Halaçkay’ın karar duruşması için yaptıkları çağrıyı “Biz kadınlar hayatına sahip çıkmak zorunda kalmanın ne anlama geldiğini biliyor, Hülya Halaçkay’ın yaşadığı çaresizliği anlıyor, bu nedenle onunla dayanışmaya devam ediyor, kadın dayanışması güçlendirir diyen herkesi duruşmaya bekliyoruz” diyerek sonlandırdılar.

Halaçkay’ın 4. duruşması yarın (11 Şubat) saat 14.00’te Bakırköy Adliyesi’nde görülecek.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler